jednoletka

Jednoleté květiny, které si můžete snadno vypěstovat ze semínka

Většina jednoletých květinových semen snadno klíčí ve vnitřních prostorách a zahájíte-li vlastní rostliny, ušetříte nejen peníze, ale také budete moci vypěstovat stovky kultivarů a neobvyklých druhů, které nejsou k dispozici v zahradním středisku.

Nestařec

Zasejte semena 6 až 8 týdnů před datem posledního mrazu. Rozprostřete semena na povrchu půdy a nezakrývejte je, protože ke klíčení potřebují světlo. Udržujte teplotu půdy na 21 až 26 °C a klíčky by se měly objevit za 5 až 10 dní. Vysaďte semenáčky do venkovního prostředí, když pomine veškeré nebezpečí mrazu. Můžete se těšit na modré, růžové nebo bílé květy. Je třeba řezat určité stonky pro vnitřní uspořádání.

 

Barvínek

Tyto husté květiny jsou vysoké 30 až 35 cm a nesou hojnost jednotlivých květů v bílé, meruňkové nebo růžové barvě. Barvínek produkuje velké květy a snadno se rozvíjí. Zasejte semena uvnitř přibližně 8 až 10 týdnů před datem posledního mrazu. Semínka pokryjte nepatrnou vrstvou půdy a na povrch položte vlhké noviny, aby semena byla vlhká a tmavá. Teplota půdy by měla být 21 až 25 °C. Každý den kontrolujte, zda rostlina klíčí a poté odstraňte noviny. Barvínek klíčí obvykle po 2 nebo 3 dnech. Sazenice vysazujte venku 2 až 4 týdny po posledním datu mrazu.

Nevadlec

Nevadlec dodává odvážné barvy do vaší zahrady. Stonky jsou vhodné pro řezání, takže si můžete vyrobit kytici do svého interiéru. Semena zasejte 4 až 6 týdnů před datem posledního mrazu a jen zlehka je pokryjte půdou. Udržujte teplotu půdy na 24 °C. Po 5 až 10 dnech začnou semena klíčit, pak snižte teplotu na 18 až 21 °C. Pohnojte 2 týdny staré sazenice rybí emulzí a poté znovu za dva týdny. Ven vysaďte sazenice 2 týdny po posledním datu mrazu.

Hledík

Hledík přichází ve všech hlavních barvách kromě modré, stejně jako v kombinaci 2 a 3 odstínů. Dlouhé květinové hroty vzpřímených kultivarů jsou vynikající pro dělení zahrad a trpasličí kultivary vytvářejí barevné pokrytí. Zasaďte semena vzpřímených odrůd 6 až 8 týdnů před datem posledního mrazu a trpasličí odrůdy asi 4 týdny před datem posledního mrazu. Rozprostřete semena na povrchu půdy, ale nezakrývejte je, protože potřebují světlo ke klíčení. Udržujte teplotu půdy na 21 až 25 °C a klíčky by se měly objevit za 10 až 20 dnů. Po posledním mrazu přemístěte sazenice ven.

hledík jednoletka - Jednoleté květiny, které si můžete snadno vypěstovat ze semínka
Krásenka

Krásenka nese bílé, růžové, levandulové nebo vínové květy od léta až do prvních mrazů. Trpasličí kultivary, jako je Sonata, mají tendenci kvést dřív, než vyšší typy. Asi 4 až 6 týdnů před datem posledního mrazu zasejte semínka a zakryjte je půdou. Udržujte teplotu asi na 24 °C. Když semena vyklíčí, snižte teplotu až na 18 °C a poskytněte jasné světlo. Sazenice přesaďte ven kolem posledního data mrazu.

Pestrovka kulovitá

Vzpřímená, rozvětvující se pestrovka kulovitá má červené, fialové, růžové a bílé květy, které jsou vynikající pro sušení. Zasejte semena uvnitř 6 až 8 týdnů před datem posledního mrazu. Svrchně pokryjte semena půdou a udržujte teplotu kolem 22 °C. Klíčení by mělo začít po 10 až 14 dnech. Vysaďte sazenice ven kolem posledního data mrazu.

Slunečnice

Populární slunečnice se konečně vydaly do zeleninových zahrad a do květinových záhonů. Zasejte semena 4 až 6 týdnů před datem posledního mrazu. Semena zakryjte půdou ve výšce asi 1 cm a udržujte teplotu v rozmezí 21 až 30 stupňů. Sazenice se objeví za 5 až 14 dní. Přesaďte rostliny ven po posledním mrazu. Experimentujte s některými novějšími kultivary, které nabízejí dvoubarevné květy, husté tvary a trpasličí velikosti.

Netýkavka

Pravděpodobně nejlepší květina pro stinné oblasti. Netýkavka kvete nonstop od doby, kdy ji přenesete do zahrady, a to až do mrazu. Velké rostliny o rozměrech 15 až 75 cm se pokryjí jednobarevnými nebo dvojbarevnými květy v růžové, červené, fialové, oranžové, lososové a bílé barvě. Semena vysaďte asi 8 až 10 týdnů před datem posledního mrazu. Nezakrývejte semena, protože ke klíčení potřebují světlo. Klíčení začne po 1 až 3 týdnech.

 

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, typy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Zajímám se o bylinky a alternativní medicínu. Zabývám se tradiční čínskou medicínou, jihoamerických bylinek či klasických českých léčivek. Dalším mým koníčkem je zahrada a pěstování rostlin, nebo právě bylinek. Ráda píšu právě o těchto tématech.

Zanechte komentář