Muchovník je zvláštní keř či stromek, který je ozdobný listy, květy i plody a navíc jsou tyto plody jedlé a často i docela chutné. Muchovníků však existuje celá řada, a tak vás seznámíte alespoň s některými z nich.
Původ muchovníků
Muchovníky jsou původní na celé severní polokouli, ačkoliv nejvíce jich pochází ze Severní Ameriky. V Evropě je naopak domácí muchovník oválný (Amelanchier ovalis).
Muchovník hladký
Muchovník hladký (Amelanchier laevis) dorůstá výšky až 10 m, ale v našich podmínkách naroste převážně jen do výšky 5 m. Řezem jej lze udržovat i menší. Má rád půdu bohatou na živiny a vlhkou. Olivově zbarvené listy i bílé květy začínají rašit v dubnu. Květy dozrávají v plody na konci srpna a mají barvu tmavorudou až černou. Jsou často požírány ptáky, ale jsou jedlé i pro člověka. V září a říjnu jsou listy zbarvovány do žluta s oranžovými skvrnami.
Muchovník oválný
Muchovník oválný (Amelancier ovalis) je keř, který dorůstá do výšky 3 m. Své jméno dostal podle oválných listů. Ale ani květy nejsou jen tak obyčejné, květenství vypadá jako hrozny bílých květů. Na podzim se z květů stávají černomodré malvice. Do zahrady se hodí především kultivar Amelanchier ovalis „Helvetia“, který je zakrslý a vysoký maximálně 2 m.
Muchovník olšolistý
Muchovník olšolistý (Amelanchier alnifolia) pochází ze Severní Ameriky, avšak hojně se pěstuje v zahradách a parcích v Evropě. Květenství má podobné muchovníku oválnému, na podzim z něj dozrávají plody podobné borůvkám, které jsou jedlé a chutné. Z plodů se dají vyrábět džemy, kompoty nebo se dají sušit na rozinky. Tento muchovník je však v zahradě důležitý i pro včely – jeho květy totiž vykvétají jako jedny z prvních.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz