kokedama

Kokedama aneb Vyrobte si svou vlastní zahradu na niti.

Hledáte ideální zeleň do moderního interiéru nebo zkrátka jen rádi zkoušíte něco nového? Vyzkoušejte půvabné kokedamy, které k nám přicestovaly z Japonska. Snadno je vyrobíte sami a nejsou náročné na prostor ani následnou péči.

O co vlastně jde? Nejlépe bychom asi kokedamy popsali jako rašelinové koule s rostlinkou, zavěšené na niti ve volném prostoru. Japonsky to doslova znamená koule z mechu (KO KEy DA MA). Jde vlastně o nápadité dcerky známější ikebany, s nimiž si však poradí úplně každý. Nemusíte studovat složitá pravidla estetiky ani platit za drahý kurz.

Bonsaje, které visí ve vzduchu

Ano, tak kokedamy občas popisují návštěvníci výstav nebo skleníků. V zásadě je to pravda, byť jejich kořeny nesedí v misce ale v balu z hlíny, hydrogelu a rašeliníku. Základ úspěšného pěstování kokedamy má kořeny hned dva. Dostatek vláhy a kvalitní substrát. A samozřejmě vhodně vybranou rostlinku. Do úplně první kokedamy doporučujeme:

Jak vyrobit kokedamu

Ze všeho nejdřív si opatřete vhodný materiál. Zatímco nylonové vlákno či substrát mít doma nejspíš budete, pro hydrogel či rašeliník nezbude, než se vypravit do zahradnictví.

Co budeme potřebovat:

  • tři hrsti rašeliníku
  • substrát
  • hydrogel
  • umělý provázek nebo nylonové vlákno
  • nůžky
  • vybranou pokojovou rostlinu

Ve vhodné nádobě smíchejte hydrogel, substrát a trochu vody. Substrátu vyberte odhadem tolik, aby pohodlně obejmul kořeny zvolené rostliny a ještě okolo nich ponechal hodně místa. Společně vše zpracujte v kompaktní hmotu, která se nebude rozpadat a z ní vytvořte kuličku.

S kořeny zacházejte opatrně

Rostlinky vyjměte z květináče a opatrně odstraňte z kořenů co největší množství zeminy. Zkontrolujte je a hnědé kořeny odstřihněte – jsou odumřelé.

Připravenou kouli ze substrátu opatrně rozdělte na dvě poloviny a do vzniklého otvoru vložte kořeny rostliny. Opatrně uplácejte do původního tvaru.

Nakonec celé dílo obalte mechem. Ideální je jeden velký kompaktní kus, menší trsy mechu je dobré mírně zatlačit do substrátu, aby dokonale držely na místě.

Na závěr si k ruce vezměte provázek. Musí být umělý, nejlépe nylonový – přírodní by se totiž po čase rozložil a celá kokedama by se rozpadla. Celou kouli důkladně ovažte a nakonec vyveďte v horní části dlouhé vlákno, za níž kokedamu zavěsíte. A máte hotovo.

Jak se o zahrady na niti starat?

Kokedamy se zalévají jednoduše tím, že se celé ponoří  do vody. Nechají se nasáknout (cca 15 minut) a poté odkapat. Jednou do měsíce je vhodné přidat do zálivkové vody hnojivo v poloviční koncentraci oproti běžně doporučovaným hodnotám. Hnojit je možné též na listy.

Kokedamy se dají pěstovat i v zahradě. V takovém případě je můžete zavěsit třeba na pergolu nebo posadit do vhodné nádoby nebo třeba přímo na zahradní skalku. Stanou se půvabným solitérem, který upoutá oči návštěvníků na první pohled.
 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Zanechte komentář