Náprstník kvete velikými, barevnými květy, které opravdu připomínají tvar náprstku. Je to vysoká, dvouletá rostlina, která zkrášlí nejednu zahradu. Její pěstování má však i svá úskalí, kromě toho, že se jejich výtažky používají jako lék, je i jedovatá.
Náprstník červený (Digitalis purpurea) roste u nás v podhorských oblastech, na pasekách, lesních světlinách, kolem lesních cest. Bylo z něj vyšlechtěno mnoho odrůd pro zahradní pěstování. Pochází z oblastí jihozápadní a západní Evropy.
Název získala rostlina podle typického tvaru květů, podobných náprstku, odtud i latinské pojmenování digitus – prst. Květy jsou uspořádané do velkých jednostranných hroznů, které jsou skloněny dolů. Barva květů je nejčastěji nachová, bílá, růžová, fialová, červená.
Rostlina má i svůj význam v lékařství, její výtažky mají účinek na srdeční činnost. Obsahuje glykosidy, které se zpracovávají k lékařským účelům. Rozhodně nepatří do rukou laika k samoléčbě. Při nesprávném užití působí jako jed, což bylo také hojně využíváno už ve starověku.
Pěstování náprstníku
Vyhovuje mu přistíněné stanoviště, snese však i slunné. Půda by měla být propustná. Semínka vyséváme na připravený substrát, který by měl být zvlhčený. Nezasypávejte je substrátem, klíčí na světle. Pokud výsev provádíte na jaře, tak semínka vysejte od dubna do června, do skleníku nebo pařeniště. Na záhon sázejte náprstník na podzim. Můžete si půdu připravit předem, zapracujte do ní uleželý kompost nebo chlévskou mrvu.
V době květu potřebuje dostatečnou zálivku. V prvním roce se vyvine listová růžice, v dalším roce na jaře vyroste olistěná lodyha. Ta je vysoká dle jednotlivého druhu 60-180 cm, na svém vrcholu má květenství, které se rozvíjí postupně od května do srpna, opět podle druhu.
Jen dejte pozor, pokud máte malé děti, výrazné květenství je velmi láká.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz