Máte rádi pohanku? Čím vyniká tato obilovina a proč je vhodné ji zařadit do svého jídelníčku? Kdy je nejvhodnější doba pro sklizeň a jak se pohanka skladuje?
Pohanka je velmi ceněnou obilovinou a to zejména pro její obsah rutinu, což je látka, která zvyšuje pružnost cévních i žilních stěn a naopak příznivě snižuje cholesterol v krvi, rozšiřuje cévy.
Pohanka se seje do řádků, které mohou být od sebe vzdálené jen pouhých 10 cm. Jelikož je opylována hmyzem, přivábí do vaší zahrady i včely, čmeláky a motýly. Jedinou možnou nevýhodou je dlouhodobé a nerovnoměrné kvetení a následně postupné dozrávání. Nicméně jinak je pohanka nenáročná pro pěstování, což zvládne bez problému i každý začátečník. Jediné co rostlině nesvědčí, tak to jsou mrazy, neboť je teplomilná. Rostlině se daří ve středně těžké hlinité půdě, poradí si však i v lehčí hlinitopísčité půdě.
Rostlina dorůstá do 1 m na výšku. Abyste měli dobrý výnos, je třeba rostlině zajistit dostatek světla, při jeho nedostatku totiž úměrně klesá výnos nažek. Pozitivní je, že zdárně odolává chorobám i škůdcům.
Doba sklizně
Plodem pohanky je trojboká nažka, která připomíná bukvici. Typické zbarvení je stříbřitě šedé, hnědé až fialově černé. Přestože se uvádí, že ruční sklizeň pohanky probíhá na sklonku léta, tak je třeba pamatovat, že mnohdy je naopak složité odhadnout správný termín. Jde o to, jestliže je podzim vydatný na srážky, pohanka stále nakvétá a odspodu již mohou vypadávat zralé nažky. Lze se řídit tím, že sklizeň je ideální zahájit při zhnědnutí dvou třetin nažek.
Nažky je nutné zbavit zelených listí a ihned takto po sklizni je třeba dosušit a uchovávat v suchu a ve tmě. Tvrdé a lesklé osemení je nutné před použitím oloupat. V obchodech je zpravidla pohanka k dostání již loupaná.
Pohanka jako potravina i lék
V kuchyni lze pohanku použít na mnoho variací. Asi nejznámější je příprava kaše z pohanky, což je velmi zdravá a chutná snídaně. Pohanku však nemusíte využívat jen na přípravu sladké, ale také slané kaše. Pohanka je ideální i jako příloha k pečenému či uzenému masu. Můžete ji použít k pečení. Rovněž je velmi dobrou pochutinou do polévek, omáček, rizota, polévek.
Pohanka je nejchutnější namáčená nebo si ji můžete i naklíčit a není třeba tak tepelně upravovat. Klíčky jsou doslova zásobárnou vitamínů a důležitých látek. Můžete si je dát do salátu, pomazánek, na chleba s máslem apod.
Neloupanou pohanku lze využít na přípravu čaje. Poslední dobou se rovněž využívají a konzumují výhonky i nať a to v různých variantách. V sušené formě se přidávají do salátů, polévek, ale je možné z nich lisovat šťávu.
Pohanka je význačná pro obsah vitamínů B, E, dále je zdrojem manganu, zinku, hořčíku, železa. Jak už je v úvodu zmíněno, obsahuje rutin neboli vitamín P, jenž patří mezi antioxidanty, posiluje imunitu, ale především působí coby prevence srdečních chorob. V pohance však naleznete i sacharidy ve formě lehce stravitelných škrobů. Obilovina, která obsahuje i proteiny a mastné kyseliny. A jelikož pohanka neobsahuje lepek, je tak perfektní volbou pro ty, kdo drží bezlepkovou dietu.
Jen tak pro zajímavost, pohanka pomáhá i při křečových žilách, posiluje vazivové tkáně, podporuje prokrvování, působí na regulaci krevního oběhu a ještě posiluje libido a potenci. Pohanka působí i preventivně proti artritidě a revmatickému onemocnění a stejně tak pomáhá i při všech cévních chorobách a zánětech.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz