Osázení zahrady v rovinatém terénu poskytuje celou řadu možností a variant, zatímco v případě svažitého pozemku musíte respektovat ráz krajiny a přizpůsobit se jí. Zahrada budovaná ve svahu přináší řadu úskalí, ovšem odmění vás tajemným zákoutími a krásnou nejednotvárností. Narozdíl od zahrady v rovinatém terénu vás nikdy nebude nudit.
Svah logicky rozčleňte
Asi největší chybou při koupi nového pozemku je snaha ho pečlivě srovnat a zahladit jakékoli stopy původní krajiny. Pokud vaše zahrada leží v přirozeně svažitém či dokonce v kopcovitém terénu, byla by škoda takový terén kompletně uměle vyrovnávat. Zcela zbytečných chyb se dopouštějí majitelé pozemků, kteří pro vyrovnání terénu navozí na svou zahradu stavební suť, již se následně snaží zamaskovat vrstvou ornice. Se svou zahradou byste měli pracovat s respektem, a to i v případě terénních úprav. Dobré řešení modelace terénu představují terasy. Nepředstavujte si hned posezení se zahradním nábytkem a slunečníkem, ale spíše rovnou plochu uprostřed svažitého pozemku. Sedat si budete zřejmě jenom na jednu terasu, ale svažitý pozemek by měl mít teras celou řadu. Zatímco na menší zahrádce přichází v úvahu spíše jedna pořádná terasa, ve velkém prostoru jich můžete vybudovat hned několik a pozemek tak šetrně rozčlenit. Uměle vybudované terasy totiž půvabně kontrastují se strmým svahem a zahrada působí o to přirozeněji.
Když svah leží příliš blízko domu
Terasy v blízkosti domu vyvolávají optický dojem, že dům má pevný stabilní základ a působí robustně a monumentálně. Dům, v jehož těsné blízkosti se terén příkře svažuje, vám bude připadat jako méně stabilní a možná budete mít dokonce dojem, že se jednoho dne sesune po svahu jako do propasti. Pokud zase naopak kopec vystupuje bezprostředně v blízkosti domu, vyvolává též nepříjemný dojem, že by na své obyvatele mohl spadnout a zavalit je. V záplavových oblastech se dokonce po velkých deštích už několikrát stalo, že podobný kopec svým obyvatelům zaklepal na okno, takže i na té nepříjemné vizuální představě zřejmě něco je. Obě pocitově nepříjemné situace můžete potlačit terasou, která přímo navazuje na dům. V případě svažitého terénu pozemek rozumně vyrovnáte, v případě vysokého kopce z něj zase ukrojíte smysluplnou část. Obroubíte-li navíc terasy solidním zdivem můžete oba dojmy snadno rozptýlit.
Tip: Při řešení terasy zvolte raději velkorysejší variantu. I když nepořádáte velké grilovačky s přáteli, určitě oceníte, že terasa bude působit vzdušným a přívětivým dojmem. Pokud máte navíc malé děti, hodí se vám prostor pro hrací dečku přímo na její podlaze.
Pro strmé svahy vybírejte vhodné rostliny
Sekání a ošetřování trávníku v prudkém svahu mezi dvěma terasami rozhodně není žádný med, zvláště máte-li robustnější sekačku nebo chcete-li opravdu perfektní trávník bez jediné pampelišky. „Navíc tráva v takové poloze často trpí nedostatkem vláhy a bez opravdu velké snahy nikdy nebude vypadat příliš dobře,“ dodává Václav Mařík ml., zahradník z internetového Zahradnictví Flos. Rozumným řešením je osázení strmého svahu nízkými rostlinami, které dobře pokryjí půdu a udrží v ní potřebnou vláhu. „Pro kopcovitý terén bych určitě doporučil třezalku, která je stálezelená a navíc poměrně dobře zpevňuje půdu, což je ve svahu neocenitelná funkce. Na slunečných svazích se bude dobře dařit skalníkům a na zastíněný svah bych volil barvínek,“ doporučuje Václav Mařík.
Pozemek dobře rozčlení zídky
Opěrné zdi velmi dobře oddělí jednotlivé terasy. Postavit můžete klasické zdi vyspárované maltou, které se těší vyšší pevnosti a trvanlivosti, proto se na nich bude dařit i pnoucím rostlinám. Druhou variantou jsou jednoduché stavby tzv. suchých zídek, které se staví z kamenů utěsněných zeminou. Právě díky ní mnohdy obrostou pěknými rostlinami a vytvoří opravdu kouzelná zátiší. Zídky nemají v zahradě jenom praktickou funkci, ale poskytují i příjemný estetický zážitek a přinášejí do zahrady skryté kouty a tajemství.
Na terasách dobře vypadají pečlivě založené záhony
Samotné terasy určitě nejsou vhodným místem pro květnatou louku nebo projevy bujné zeleně. Samy o sobě budou vždy v zahradě působit jako umělý výtvor, proto byste na základě toho měli přistupovat i k osázení. Výborně na nich budou vypadat pečlivě založené záhony a květiny v nádobách. K výsadbě si vybírejte především rostliny rostoucí do výšky, například růže, fuchsie nebo pelargonie. Vhodné doplnění terasy představuje i živý plot z levandule, zimostrázu nebo svatolíny.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz
………………………..komerční článek…………………………