Kdysi byste našli tuhle zajímavou zeleninu v každé zahradě, dnes jde spíše o raritu z farmářských trhů. Ovšem měli byste vědět, že k úpadku této zeleniny došlo docela právem, mimochodem i proto, že je skutečně chutná, a přitom maximálně dietní.
Odrazit se můžete už od jejího názvu – vodnice. V její kořenové části totiž najdeme přes 90 % vody, čímž se podobá dalším oblíbeným dietním hitům, jako je okurka nebo meloun. Zároveň působí antibakteriálně, takže pomáhá vrátit do vašeho trávicího traktu rovnováhu, stimuluje srdeční činnost i nervový systém a působí mírně močopudně, což se hodí, když v létě nebo před MS bojujete s otoky.
Roste rychle a skvěle se skladuje
Tak by se daly ve stručnosti shrnout ty nejlepší důvody, proč to s vodnicí na našich záhonech přece jenom znovu zkusit. Dařit se jí bude zejména v jemné hlinito-písčité půdě, která nebude klást ničím nerušenému růstu kořenové části žádné překážky. Nejde však o nepřekročitelné dogma, na půdu je vlastně celkem nenáročná. Mnohem více záleží na pravidelné zálivce a přísunu slunečního svitu.
Při těchto podmínkách to s ní můžete zkusit dokonce i v hlubším květináči nebo v truhlíku. Kdo by řekl, že se chutné ředkve dají pěstovat i na balkóně?
Příliš živin škodí vzhledu i chuti
Někteří zahrádkáři pěstování vodnice zavrhli hned po prvním pokusu – místo lákavých šťavnatých kulovitých krásek jim totiž vyrostly nevzhledné rozvětvené ředkve, jež ani co do chuti nebyly příliš valné. Přemíra živin totiž ředkvi škodí, rozhodně nejde o rostlinu první trati. Vyhojenou půdu nesnese, ale přihnojení tekutým hnojivem během vegetační sezóny jí prospěje.
Kdy vysévat a jak skladovat?
Čas pro výsev vodnice přichází výhradně v létě, a to koncem června nebo později, jinak vodnice vykvetou a nebudou tvořit bulvu. V červnu červenci se pěstují vodnice pro přímý konzum, vysévání v srpnu se pak hodí už na zimní skladování. Semínka vyséváme mělce do řádků vzdálených 40 cm. Mladé rostlinky vyjednotíme -listy vodnice leze použít do salátů.
Náš tip: Jakmile mladé rostlinky vzejdou, doporučujeme je překrýt netkanou textilií, dokud dostatečně nezesílí. Ochrání je to totiž před náletem škůdců. Ne, že by vodnici příliš ublížili, ale když se rostlina brání, vylučuje do listů i bulvy hořké látky, díky nimž pak není tak chutná. Jemnou chuť ovlivňuje také dostatek vláhy – stejně jako třeba u ředkviček.
Okopat zpravidla stačí jen jednou, pak se už velké listy vodnice roztáhnou na celý záhon a seberou plevelu potřebné světlo.
Sklízíme postupně až do konce listopadu. Uřežeme listy a ihned zkonzumujeme nebo uskladníme v bedničce s pískem na chladném a temném místě. Tady vydrží vodnice až do jara.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz