Ne vždy a všude je leden ve znamení sněhové nadílky a tudíž ne každý zahradník může odpočívat. I když je leden pro většinu pěstitelů ve znamení bilance a především plánování na jaro, byť se nyní může zdát pro někoho v nedohlednu. Být vždy připraven platí pro zahrádkáře dvojnásob. Leden je vhodný pro předpěstování jistých druhů zeleniny.
Tato příprava se týká i majitelů, kteří nemají zahrádku, ale mohou pěstovat na balkoně či terase. V lednu je ideální plánování osevního postupu a zahájení již výše uvedeného předpěstování.
Test klíčivosti
V případě starších semínek je dobré si předem udělat test klíčivosti, který spočívá v tom, že jistý počet semen (okolo 20 až 50) vysejete do misky na filtrační papír nebo vatu a zakryjete skleněnou miskou či průhledným sáčkem, aby byla udržována stálá vlhkost. Do týdne by měla převážná většina začít klíčit. Pokud z větší části semínka nevzejdou, je třeba zakoupit nová.
Stejně tak v rámci osevního postupu je cílem udržení výnosů plodin na dobré úrovni, tj. úspěšnosti. Pokud by byla jedna plodina pěstována po více let na stále stejném místě, její výnos automaticky klesne. Může za to jednostranné odčerpávání živin a rovněž namnožení určitých chorob i škůdců.
Jakou zeleninu předpěstovat v lednu?
Domácí předpěstování se týká salátu, kedlubny, zelí, okurky, lilku, rajčete, brokolice či dýně. Pro samotný výsev je zapotřebí miska, substrát bez nadměrného obsahu živin, průhledná folie a semínka. Misku naplníme ze 2/3 substrátem a poté na něj nasypeme zvolená semínka a ty překryjeme opět hlínou. Pak je nutná zálivka a to nejlépe vlažnou či odstátou dešťovou vodou. Celou misku překryjeme průhlednou folií a dáme v interiéru na teplé místo mimo dosah přímého světla. Nepokládáme na topení. Pro lepší orientaci je vhodné misku označit názvem dané rostlinky.
Díky folii na misce urychlíme růst. Jednou či dvakrát denně misku odkryjeme, aby se mohly rostliny nadýchat vzduchu. Jakmile vyraší první klíčky, začneme větrat častěji a na delší čas. Zároveň zajistíme optimální teplotu a dostatek světla. Když rostlinky náležitě zesílí a začínají růst do výšky, přesadíme je do jednotlivých květináčů. Je vhodné použít ty z rašeliny, neboť si tím usnadníme práci při přesazování a nepoškozují se kořeny.
Kdy sázet do záhonů a jak je to s přesazením?
Obvyklou dobou pro vysazení zeleniny na záhon je květen. U salátu a některých druhů zelí je možné začít již v průběhu dubna.
Jestliže máme rostliny ve výše zmíněném rašelinovém květináči, který je velmi praktický, můžeme ho dát do nové zeminy společně s rostlinkou. Díky tomu se nepoškodí kořeny. Květináč ovšem nejdříve ponoříme do vlažné vody, nařízneme a vsadíme do připravené půdy. Vzhledem k tomu, že jde o přírodní materiál, květináč se automaticky zetlí v půdě bez škodlivých zbytků. Jedná se o velmi efektivní metodu, neboť tímto ubráníme rostliny před šokem, který může nastat při klasickém přesazování.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz