billbergia

Bilbergie kvete v zimě a je nenáročná na péči

Překrásnou pokojovku, která snese občasné prohřešky v pravidelné péči a přesto se vám odmění nádherným květem, získáte v bilbergii. Seznamte se s touto kráskou blíže.

Odkud pochází

Bilbergie pochází z Jižní Ameriky, přesněji z Brazílie, částečně i z Paraguaye a Uruguaye. V místě domoviny roste v tropických deštných pralesích, takže i v našich podmínkách potřebuje zejména teplo a vlhko.

Jak bilbergie vypadá

Bilbergie je krásná listy i květy. Listy jsou částečně převislé, mají tmavozelenou barvu se stříbrným nádechem a drobné ostny po obvodu. Když se dočkáte květů, pak obvykle v období od ledna do března ze středové růžice listů vyroste lodyha, která nese květenství s trubkovitými květy. Okvětní lístky jsou světle až tmavě růžové. Pravděpodobně se pak dočkáte i plodů se semeny, kterými se můžete pokusit rostlinu rozmnožit, neboť poměrně dobře klíčí.

billbergie - Bilbergie kvete v zimě a je nenáročná na péči

Billbergie

Co květina potřebuje

Bilbergie potřebuje zejména mnoho světla, a to i v zimních měsících. Potřebuje stát u okna nebo i pod střešním oknem. Vyžaduje také stálou vyšší teplotu (18–26 °C). V zimě nesmí teplota klesnout pod 12 °C a i tento pokles snese maximálně 1 týden, kdy prožívá vegetační klid. Potřebuje dostatečnou vláhu, a protože téměř nepřijímá vodu kořeny, je dobré ji zalévat měkkou vodou do listové růžice. Vhodným substrátem je pak listovka, rašelina a písek v poměru 3:1:1. Kromě toho je možné navrchu substrátu pěstovat mech rašeliník, který udržuje půdu vlhkou, i když zapomenete zalít.

Co květina nesnáší

Květina je to otužilá a snese téměř vše. Občasné nezalití jí problémy nezpůsobí, jediné, co by ji mohlo zahubit, je dlouhodobý chlad nebo trvale přemokřená půda.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Profilový obrázek

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář