strmělka mlženka

Na houby se dá chodit i v zimě. Nevěříte? Tak se s námi vydejte na imaginární procházku lesem

Houby opravdu rostou i v zimním období, kdy má většina ostatních rostlin fázi vegetačního klidu. Letos je to umocněno i tím, že bylo velmi suché léto, a tak některé druhy začaly růst až později, jakmile dostaly trochu vláhy. Které houby můžete tedy potkat v lese během prosince, ledna a února?

Ucho Jidášovo (Auricularia auricula-judae)

Jedna z hub, které rostou na kmenech stromů, nejčastěji na starších větvích černého bezu, ale klidně také na akátech, javorech a jasanech, je velmi dobře rozeznatelná. Má totiž hladké zvrásněné rouško a její plodnice jsou měkce chrupavčité a mají červenohnědou barvu. Houba je jedlá a velmi se hodí do čínské kuchyně, polévek či houbového rizota. Kromě toho, že je docela chutná, má i několik velmi pozoruhodných zdravotních účinků – posiluje imunitní systém člověka, snižuje hladinu cholesterolu a podporuje činnost srdce.

jidášovo ucho - Na houby se dá chodit i v zimě. Nevěříte? Tak se s námi vydejte na imaginární procházku lesem

Ucho Jidášovo

Strmělka mlženka (Clitocybe nebularis)

Strmělku v lese jen stěží přehlédnete, protože patří k větším houbám a navíc roste ve skupinách. Roste od podzimu do prosince, výjimečně ji najdete i později. Má šedou barvu klobouku i nohy, husté lupeny a třeň se směrem k zemi rozšiřuje. Doporučuje se sbírat jen mladé nebo středně velké plodnice, protože ty starší mohou citlivým osobám způsobit zažívací potíže. A co si ze strmělky připravit? Nejlepší jsou řízky na jakýkoliv způsob anebo třeba strmělkový guláš. Pozor: houba má opravdu má výrazné aroma.

Penízovka sametonohá (Flammulina velutipes)

Tato velmi chutná houba roste ve skupinkách na dřevě mrtvých stromů a pařezech, a to po celou zimu, resp. až do dubna. Houba je poměrně malá – klobouk bývá široký od 20 do 50 mm, avšak roste v trsech a skupinkách. Má medově žlutou barvu a sametově ojíněný třeň. Patří k našim nejchutnějším houbám. Doporučuje se konzumovat jen kloboučky, které se dají použít do rizota, polévek, omáček, k pečenému masu nebo jako smaženice na topinkách. A má rovněž zdravotní přínos – byl prokázán obsah látek s protirakovinotvornými účinky.

penízovka sametonohá 1 - Na houby se dá chodit i v zimě. Nevěříte? Tak se s námi vydejte na imaginární procházku lesem

Penízovka sametonohá

Kromě výše uvedených můžete v přírodě narazit i na hlívu ústřičnou a některé druhy čirůvek. Takže – vyrazíte do přírody?

 

TIP:

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář