cibulovina

Jak je na tom okrasná zahrada v lednu? Můžeme přirychlovat cibuloviny

Přestože okrasná zahrada v lednu především odpočívá, tak je možné se radovat z pohledu na květy čemeřice, některých původních druhů krokusů, z keřů vilín, jasmínu pravého apod. Ale nejedná se jen o lelkování a užívání si klidného období. V tomto čase je ideální v květníku za oknem zahájit rychlení natě pažitky, cibule, celeru či petržele. Pro výsev zeleniny i květin je dobré si připravit kvalitní zeminu. Tu je vhodné dezinfikovat. Ideálně tepelně, tj. propařit.

Návrat léčivých rostlin

Je období, kdy se léčivé byliny pozvolna vrací na zahrádky, do květináčů, truhlíků na parapety, balkony. K dispozici jsou osiva zahrnující jednoleté druhy, jako je bazalka či heřmánek pravý, saturejka zahradní nebo měsíček lékařský. Stejně tak je možné vybírat dvouleté, ke kterým náleží topolovka růžová, divizna apod. Zakoupit můžete vytrvalé polokeře, jako je například šalvěj lékařská, tymián, yzop lékařský, levandule, rmenec sličný, máta peprná či lékořice hladkoplodá, které se rozmnožují pouze vegetativně.

Pro pěstování léčivých rostlin jsou zásadní optimální klimatické a půdní podmínky. Na teplotu jsou nejnáročnější druhy z čeledi hluchavkovitých, které jsou pěstovány pro obsah silice. Jedná se o bazalku, mátu, šalvěj, saturejku. Oproti tomu heřmánek, libeček, měsíček či sléz je možné bez obav pěstovat i ve vyšších polohách.

heřmánek pravý - Jak je na tom okrasná zahrada v lednu? Můžeme přirychlovat cibuloviny

Heřmánek pravý

Důležitá je pravidelná kontrola

Nezapomínáme na kontrolu zejména choulostivějších rostlin, které nejsou chráněné proti studenému a vysušujícímu větru. Zkontrolujeme citlivé dřeviny, mezi které patří některé jehličnany a stálezelené dřeviny. Stejně tak i květiny potřebují náležitou ochranu, některé vůči vlhku.

Leden je ideální na přirychlování drobných či větších cibulovin, zejména těch v nádobách. Zásadní podmínkou pro rychlení drobnějších cibulovin je nízká teplota, která by neměla přesáhnout 15 stupňů Celsia.

Důležité je neopomenout zkontrolovat stav všech přezimovaných květin a zvláště hlíz u jiřin, mečíků. Menší zálivku lze dopřát rostlinám, jako je muškát, oleandr a ostatní květiny, které jsou v rámci přezimování v chladné a světlé místnosti.

Nejvhodnější doba k výsevu begonií, petúnií, jestliže patříte mezi příznivce těchto květin a máte pro ně potřebné podmínky. Kdo preferuje pelargonie ze semene, tak je akorát nejvyšší čas. V případě pozdějšího výsevu vykvétají až v druhé polovině léta.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Profilový obrázek

Nenapravitelný optimista, kterého od dětství fascinuje moc, kouzlo a síla psaného i mluveného slova. Mou vášní je četba knih, psaní, dlouhé procházky, pobyt v přírodě a rekreační běh. Nezapomenutelné jsou mé vzpomínky na letní prázdniny, které jsem jako dítě zcela dobrovolně a s chutí trávila pletím zahrady a veškerou péčí o ni. Ten skvostný pohled na mé vítězství v boji s plevelem byl nejsladší odměnou. Jako dospělák si nyní užívám nejen relax v podobě rýpání se v hlíně, ale v pěstování květin, vlastní zeleniny a především bylinek. Vše pak praktikuji ve svém kulinářském umění a testuji na své rodině a známých :-)

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář