Milujete středomořskou kuchyni? Pak byste rozhodně na své zahradě měli udělat místo alespoň malému záhonku mangoldu. Vyjma pravidelné zálivky od vás totiž tato chutná listová zelenina nebude vyžadovat téměř žádnou péči a chutná o 100 % lépe než ta, zakoupená v obchodech.
První zmínky o pěstování a dokonce šlechtění mangoldu pocházejí už ze starého Egypta. Listy se používají podobně jako špenát. Ty mladé lze konzumovat zasyrova, u starších se vyplatí chvíle dušení, jež jim dodá vskutku delikátní chuť. A řapíky mangoldu chutnají i vypadají podobně jako chřest.
Na výsev je času dost
I když jsou původní domovinou mangoldu teplá středomořská políčka, v našich podmínkách nás překvapí svou mimořádnou odolností. Nevadí mu jarní mrazíky, takže ho lze od dubna až do června vysévat přímo na záhon. Není v tom třeba hledat nic složitého. Půdu jednoduše zkypříme, semínka rozesejeme po povrchu a mírně vtlačíme dovnitř.
Asi po 15 dnech spatříme první klíčky a o tři týdny později můžeme semenáčky podle potřeby pikýrovat, aby měly všechny dospělé rostliny později dostatek místa. Pro úspěšné pěstování mangoldu budete potřebovat humózní výživnou půdu a světlé místo. Záhonek rovněž nesmí nikdy přeschnout – mangold to sice přímo nezahubí, ale nepříjemně zhořkne.
Sklízet můžete brzy
Už po dvou měsících od výsevu můžete začít odebírat jednotlivé listy a používat je v kuchyni. Dělejte to vždy z vnější strany a dejte pozor, abyste nepoškodili zbytek rostliny. Vždy platí, že by mangoldu měla alespoň polovina listů zbýt, aby se mohl rychle regenerovat a zásobit vás další úrodou. Nemusíte se bát, na kvalitě tím zelenina nijak neutrpí a vy se začnete vážně ptát, co jste kdy mohli vidět na těch neduživých a nevýrazných mangoldech z obchodů.
U rostlin vysévaných na jaře si můžete už na začátku srpna všimnout vybíhání do květu. To je nutné okamžitě zarazit a květ odstřihnout, jinak se rostlina soustředí na jeho tvorbu a přestane vám dodávat chutné listy. Poslední sklizeň listů by pak měla proběhnout v říjnu. Tehdy už rostliny znovu neobrážejí a spíše se připravují na zimní klid.
Na záhonku vydrží až do jara
Rozhodně se vyplatí přikrýt mangoldový záhon před prvními zimními mrazíky netkanou textilií. V mírnějším podnebí postačí i přihrnutí hlíny ke kořenům spolu s přidáním vrstvy chvojí. Rostlinám tak dáte lepší šanci k přezimování. Většina z nich pak na jaře znovu obrazí, takže budete mít k dispozici první jarní zeleninu mnohem dřív, než se zahrádkáři okolo vás vůbec vzpamatují ze všeho toho jarního kypření, vysévání a okopávání. A právě dávka kyseliny listové a dalších vitamínů je přesně tím, co vaše tělo začátkem jara potřebuje! Dejte proto šanci mangoldu na své zahrádce i vy.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz