Možná to nevíte, ale fascinace sněženkami má opravdu své vlastní jméno! Pokud se i vy těšíte každé jaro na jejich něžnou krásu, s pečlivostí sobě vlastní se poohlížíte po stále nových kultivarech a nejraději byste byli, kdyby se tyto něžné kvítky objevovaly na našich zahrádkách po celý rok – pak se i vy můžete zapsat mezi galantofiliky.
A čím začít? Třeba tím, že si na zahradu vysázíte spoustu nových sněhobílých krásek a pár cibulek si schováte i na rychlení pro naprosto jedinečné zasněžené Vánoce. S obojím vám v tomto článku rádi poradíme.
Kde se vlastně vzala ta galantofilie?
Sněženka byla symbolem středoevropského jara snad odjakživa. Právě její květy jako první vykukují mezi ještě přetrvávajícími zbytky sněhu. Dnes už asi nezjistíme, kde se tyto odolné krásky vyskytly poprvé. Jisté je, že se hojně vyskytují v jižní Evropě a západní Asii, postupem času však byly zavlečeny i na mnohé další světové lokality.
Za současnou fascinaci sněženkami mohou Britové a je to tak trochu paradox. Poprvé se totiž sněženky objevily v této ostrovní zemi už se starými Římany, tehdy se však příliš neuchytily. Renesance sněženek nastala až v 16. století, kdy právě ony zaujaly místní aristokracii, a to v mnohdy pestré konkurenci květin dovezených z Dálného Orientu. A události 19. století daly všem těm událostem korunu – sněženkovou.
Vděčíme za to málo známé krymské válce. Vojáci, kteří v místních podmínkách přečkali krutou zimu, na jaře doslova pookřáli při pohledu na půvabné sněženky, razící si cestu na povrch. Chtěli kousek této krásy poslat i domů, takže jejich matky, manželky i milenky dostávaly spolu s láskyplnými dopisy i sněženkové cibulky. Pěstovaly se nejrůznější odrůdy jako památka na padlé kamarády a časem se sněženky objevily i na hrobech obětí krymské války, kde je můžeme vidět dodnes.
Střípek po střípku se tak zrodil nový koníček a zájem – galantofilie. Slovo vzniklo jak jinak než odvozeninou z latiny, kdy Galanthus znamená sněženka a filia pak náklonnost, přátelství či láska.
Chcete mít sněženkové záhony na zahradě i vy? Myslete na ně už teď!
Také se už nemůžete dočkat, až se pohledem na sněženky na jaře opět potěšíte? Ať už se hodláte zařadit mezi galantofiliky nebo ne, ideální čas pro nákup (nejenom) jarních cibulovin je právě na podzim.
Vždy nakupujte u specialistů, kteří dbají na správné uskladnění cibulek před prodejem i během něj. Sněženky totiž velmi rychle vysychají a úplně zničit je může už jeden týden strávený na regálu v supermarketu. To samé platí i pro bledule a další posly jara. Dobrým tipem je také pořízení sněženek od sousedů – vyryté cibulky vraťte do hlíny okamžitě, není třeba je nechat zaschnout, ani je ošetřovat například dřevěným uhlím.
Náš tip: I na jaře můžete sněženky skvěle namnožit. Tehdy je totiž ideální doba pro dělení trsů, které tyto květiny rády tvoří. Příliš velké trsy však kvetou málo nebo dokonce vůbec ne. Omlazení sněženkového porostu každý 4-5 let je tedy rozhodně žádoucí.
Můžu si sněženky nasbírat i v přírodě?
I když pohled na bílé koberce na okrajích lesa často k přinesení lopatky a kyblíčku láká, nedělejte to. V naší přírodě je totiž sněženka podsněžník (Galanthus nivalis), alias sněženka bílá či předjarní, vzácná a zákonem chráněná. Možnost záměny neexistuje, podobná je jí snad jen bledule jarní.
Pokud se však budete chtít přírodními porosty sněženky jen pokochat, zamiřte na jaře třeba na přírodní památku Sněženky ve Vysokém leseči nebo přírodní památku Sedlnické sněženky.
Kam sněženky zasadit
Máte na zahradě slunné místo, kde zimní sníh vždycky mizí jako první? Pak právě tam se bude sněženkám dařit nejvíce. Svědčí jim také kyprá humózní půda s vyšším pH, v níž si po celé jaro udrží dostatek vláhy. Jílovitou zeminu pak stačí vylepšit kolečkem kompostu nebo alespoň příměsí písku. Pozor! Nikdy sněženky nesázejte do míst, které jste ten samý rok obohatili čerstvým chlévským hnojem – mohly by se popálit!
Sněženky sázíme kdykoliv během podzimu – jedinou podmínkou je nezamrzlá půda, jiná omezení nejsou. Sněženky zasazené na podzim vykvetou už následující rok. Pokud bychom s jejich umístěním čekali na jaro, kvetly by až napřesrok. Líbit se jim bude i ve stínu listnatých stromů nebo keřů – koneckonců, právě na takových místech je ve volné přírodě najdeme nejčastěji.
Vrstva listů tvoří také přirozenou ochranu sněženek před zimními mrazy. Na zahrádce můžeme tyto podmínky simulovat vrstvou chvojí, kterou je však třeba na počátku jara opatrně odstranit. Pozor však na křehké lístky pod nimi, bývají velmi náchylné na mechanické poškození.
Jak si opatřit krásné sněženky na Vánoce?
Že jste už bílé Vánoce nezažili, ani nepamatujete? Zkuste si je vykouzlit právě se sněženkami. Stačí si několik velkých a zdravých cibulí nechat stranou a zasadit je do většího květináčku, který zakopete do volné půdy v pařeništi nebo skleníku. Cibulky by měly být jen těsně pod povrchem, aby se k nim snadno dostalo zbytkové teplo a světlo zvenčí. Chceme, aby sněženky dobře zakořenily.
V listopadu je pak přeneseme do bytu. Pozor dáváme na postupné zvyšování teploty, zpočátku by neměla přesáhnout 10°C, později 15, 18 a nakonec standardních 22-25°C. Potřebují dostatek světla, aby se nevytahovaly, a mírnou závlahu. Pokud je nezničíte teplotním šokem, můžete se na nádherné kvítky těšit přibližně za 5-7 týdnů. Odkvetlé sněženky uložte na chladnější místo a na jaře je vraťte do záhonku, zcela jistě se tu uchytí a příští rok pokvetou nanovo.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz
Dobrý den.
Tak to jste,v.p.nebo slečno jako já. Váš článek mě moc potěšil.
Já jsem např. ,,pěstovala“ fuchsie už od pěti let.Samozřejmě jsem je pěstovat neuměla,vydržely mně jen týden.Chodila jsem si pro ně pravidelně do jednoho zahradnictví, když mě ve vratech zahradnice uviděly,tak hned na mě volaly,jestli si jdu pro fuchsii…
Teď jsem už o mnoho starší a kytičkám rozumím více.
Letos mně však dělají starost sněženky.
Mám několik trsů vedle sebe a kvetou jen některé trsy a ostatním vyrostly jen lístečky. Mohla byste mně poradit,co jim chybí?Eva.