vanocni hvezda

Vánoční hvězda vydrží roky, když se o ni dobře staráte

Vánoční hvězda: Vánoční hvězdu si můžete každý rok koupit novou, podle toho, jakou máte náladu, nebo jak velkou rostlinu zrovna potřebujete. Ale pokud se o vánoční hvězdu dobře staráte, vydrží vám roky a červené listeny bude mít právě na vánoční období.

Co je vánoční hvězda

Vánoční hvězda je poetický název pro rostlinu Poinsettia pulcherrima nebo Euphorbia pulcherrima. Je dekorativní díky svým tmavě zeleným listům v kontrastu s červenými, růžovými, krémovými nebo bílými listeny (nejedná se o květy, protože květy má ve skutečnosti drobné). Rostlina pochází původně z Mexika a vyhovuje jí stálá teplota kolem 20 °C. Rozhodně by neměla stát v průvanu ani na studeném parapetu těsně u okna.

Na co dát pozor při nákupu

Při nákupu vánoční hvězdy dbejte na to, aby listeny byly teprve nakvetené/napučené, pak vydrží déle. Také nekupujte vánoční hvězdu, je-li venku velký mráz nebo vítr, protože by mohla „nastydnout“. Při přenosu do auta si ji nechte zabalit raději do papíru.

hvezda 600x400 - Vánoční hvězda vydrží roky, když se o ni dobře staráte

Zdroj: envato

Péče, která přinese své ovoce

Kromě teploty vánoční hvězda potřebuje také světlo, nejlépe rozptýlené, dobře se jí daří pod střešním oknem, nebo i v pokoji, kde se trvale bydlí a bývá rozsvíceno. Naopak přes noc potřebuje nejlépe úplnou tmu (to zejména při nakvétání), což je dnes docela těžké docílit. Zálivku potřebuje střední, ale rozhodně je lepší mírné vlhký substrát, než zcela suchý, nebo naopak velmi přemokřený. Voda mi měla být měkká. Pokud potřebuje přihnojit, pak nejlépe tekutým hnojivem pro zelené rostliny.

Co dělat, aby hvězda kvetla opakovaně

Po opadání červených listenů můžete dát rostlinu na čas do studenější místnosti, snížit zálivku a nehnojit. Na jaře jí prospěje přesazení a seříznutí. Přes léto pak zase zalévejte, přihnojujte, a máte-li možnost, můžete ji i letnit. Kdybyste si chtěli vánoční hvězdu namnožit, pak nejlépe na jaře pomocí vrcholových řízků – můžete využít právě seříznuté výhony. Nejprve je dejte do vody a pak je nechte zakořenit ve směsi písku a rašeliny, kterou budete udržovat stále vlhkou.

Zdroje: www.wikipedia.org, www.ireceptar.cz, www.abecedazahrady.cz

 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář