Podzimní bylinky: S příchodem podzimu už sice příroda zlehka uléhá ke spánku, ale pořád ještě nabízí bylinky a plodiny, ze kterých si můžete udělat zásobu vitamínu na zimu. I když už bylinek ubývá, stále je z čeho vybírat.
Křen selský
Křen netřeba dlouho představovat, najdeme ho v mnoha zahrádkách. I když kvete v květnu a červnu, využívá se kořen, který se sbírá právě na podzim. Někdy se označuje jako „český ženšen“. Křen nám může pomoci s širokým spektrem potíží, své využití najde i v kuchyni.
Posiluje organismus a je dobrý při celkové rekonvalescenci. Využívá se při zánětech horních cest dýchacích a močových cest, má antiseptické a antibiotické účinky. Ulevuje při kašli a zahlenění.
Zlepšuje metabolismus a upravuje střevní mikroflóru. Využívá se k léčbě revmatických potíží a bolestí zad. Doporučuje se při zánětech dásní a paradontóze.
Křen se užívá čerstvý, nastrouhaný, obvykle 1-3 lžíce, ochucený například medem nebo nastrouhanými jablky. Můžeme si vyrobit placku a přikládat na bolestivé místo, smícháním nastrouhaného křenu, sádla a mouky.
Jen pozor, léčba by neměla trvat příliš dlouho, křen je velmi silný.
Jitrocel kopinatý
Z jitrocele kopinatého sbíráme listy, které jsou uspořádány v přízemní růžici. Najdeme ho na loukách a pastvinách, na travnatých plochách, rumištích, podél cest. Sbíráme od jara do podzimu. Stejně tak můžete sbírat jeho příbuzného jitrocel větší, má stejné účinky.
Většina lidí ho bude znát jako výborného pomocníka při kašli, a to i silném, zahlenění, bronchitidě, dokonce se používá i na černý kašel a tuberkulózu.
Pročišťuje krev, plíce a žaludek. Lidem z venkova byl velmi dobře znám jako skvělý prostředek na krvácející a zanícené rány.
Je dobré mít v zásobě jitrocelový sirup: Vezmeme lístky jitrocele, které musí být čisté a zcela suché. Nachystáme si sklenici a cukr. Následně prokládáme listy s cukrem, vždy vrstva listů a na ně vrstva cukru. Opakujeme, dokud není sklenice plná. Dáme na parapet, listy pustí šťávu. Hmota postupně klesá, můžeme postupně doplňovat vrstvy. Takto vzniklá šťáva si uchová nejvíce prospěšných látek. Užívat lze i čaj nebo obklady.
Libeček lékařský
Podzimní bylinku v přírodě volně nenajdeme, roste většinou v zahrádkách. Mnoho hospodyněk ho využívá čerstvý nebo sušený v kuchyni. Libeček nabízí širokou paletu příznivých účinků. Většina z nás zná jeho listy, nejúčinnější je však kořen, který se vykopává na podzim, když listy uschnou.
Je močopudný a čistí krev. Doporučuje se při revmatoidní artritidě, revmatismu a dně. Rozpouští žlučové a močové kameny. Posiluje nervovou soustavu.
Užívá se při menstruačních potížích. Jemně rozemletý kořen smíchaný s olejem pomáhá při stařeckých a pigmentových skvrnách. Libeček by neměly užívat těhotné ženy.
Jeřáb ptačí
Jeřáb ptačí čili lidově jeřabina u nás roste téměř po celém území. Najdeme ho na skálách, pasekách, ve světlých lesích a lesních lemech, dorůstat může i 15 m. Květy jeřábu obsahují fytohormony pomáhající v klimakteriu, při menstruačních potížích a neplodnosti.
Listy se používají při ztrátě hlasu a chrapotu, průjmu a nevolnosti. Když je povaříme ve vodě, vzniklý odvar podporuje rekonvalescenci.
Plody – jeřabiny mají velké množství vitamínu C, posilují obranyschopnost, zpomalují stárnutí, podporují produkci žaludečních šťáv, léčí revma, hemeroidy a zácpu. Před konzumací je lepší plody tepelně upravit nebo usušit, nezpůsobují potom nevolnost.
Růže šípková
Šípkovou růži a její jasně červené plody nemůžete v přírodě minout, většinou rostou podél lesů, na polích a suchých stráních. Květy jsou růžové až bělavé. Plodem jsou šípky, které mají červenou barvu v různých odstínech. Šípky se sbírají v době plné zralosti, tedy v září a říjnu. Mají vysoký obsah vitamínu C, některé vitamíny skupiny B a vitamín K.
Šípkový čaj se skvěle hodí při kašli, nachlazení a horečkách. Šípky jsou močopudné, takže se užívají v případě zánětu močových cest.
Slouží ke snížení křehkosti krevních kapilár. Zmírňují kolikovité bolesti a průjem, uklidňují žaludek.
Čaj je nejlepší připravovat tak, aby si zachoval co nejvíce prospěšných látek. To znamená, že šípky rozdrtíme, necháme přes noc vyluhovat a druhý den zahřejeme na teplotu, která je nám příjemná k pití. Sušené šípky bychom měli spotřebovat do roka.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz