marie rottrova

Marie Rottrová: S kým nejraději pracuje na zahradě a která květina je po ní pojmenována

Marie Rottrová: Ostravská rodačka přezdívaná „Lady Soul“ si před mnoha lety splnila sen. Pořídila si domek se zahradou za Prahou. Jaká je zpěvačka zahradnice? Kdo jí pomáhá a která květina je po ní pojmenována? Co je Mariinou další vášní kromě zahraničení?

Útulné bydlení v Kolovratech

Marie Rottrová je už řadu let hrdou občankou obce Kolovraty. Žije zde se svým manželem Milanem Říhou, který je agronom, vystudovaný zemědělský inženýr. A tak má zpěvačka odborníka vlastně doma.

V Kolovratech u Marie Rottrové je vždy vše tak, jak má být. Útulný domek, zahrada, květiny, atmosféra pohody zde dýchá z každého koutu. Zpěvačka je známá svou pohostinností. Každého návštěvníka okouzlí Mariino okno, které je plné nádherných kvetoucích orchidejí a to takřka ve všech možných barvách. Mariin tip na úspěšné pěstování orchidejí spočívá v tom, že jednou týdně ponoří spodní část květináče s orchidejí do vody na cca ½ hodiny. A samozřejmě nezapomíná ani na výživu v podobě hnojení.

ruze marie rottrove 386x600 - Marie Rottrová: S kým nejraději pracuje na zahradě a která květina je po ní pojmenována

Zdroj foto: facebook.com

Zahrada, kde nechybí květiny, keře i užitková část

Základ zahrady vznikal před více jak 15 lety. Zpěvačka si nakreslila návrh zahrady tak, jak by se jí líbila. Zahradní architektka jen doladila její představu. Aby došlo k efektivnímu řešení, pozemek o rozměrech 15×45 metrů se opticky zkrátil tím, že vzadu byla vybudována užitková část, střed tvoří trávník a bazén. Vše lemují květiny, okrasné keře a stromy.

Marie si pochvaluje vzrostlé stromy, které zahradu oddělují od sousedních. Zároveň dodává, že je rozhodně lepší před jejich výsadbou si zjistit, jak moc se můžou rozrůst. Za velké plus považuje Marie to, že zmenšila plochu pro trávník tím, že ho lemuje výsadba stromů, keřů a rostlin. Nemusí se tolik sekat trávník a pořád je přitom na co se dívat, jak si ostatně zpěvačka pochvaluje.

Manžel coby vydatný pomocník

V manželovi má zpěvačka velkou oporu i co se týče zahrady, o kterou se starají manželé společně. Marii baví sekání trávy, stejně tak pěstování bylin. Má díky tomu po ruce majoránku, tymián, šalvěj, rozmarýn či pažitku. Také má lesní jahody, které se k ní dostaly, ani neví jak, ale neuvěřitelně se rozrostly, což jí vůbec nevadí, ba naopak.

Jelikož Marie i její manžel si doslova užívají péči o zahradu, která je pro ně koníčkem a vášní, a to až tak, že si zpěvačka postěžovala, že kolikrát na ni už žádná práce nezbyla. A tak si to zahradě často musí spolu rozdělit. Její manžel miluje růže, které jsou prý jeho doménou. Marie je naopak zatížená na bylinky a jiné květiny. Zpěvačka si pochvaluje, že se manželovi daří v pěstování hrášku, ale také s rajčaty. Údajně na zahradě vyzkoušela pěstovat snad úplně všechno.

Odrůda růže pojmenovaná po zpěvačce

V zahradě zpěvačky nechybí ani odrůdy růže jako Flamingo (tak se jmenovala doprovodná kapela Marie Rottrové, se kterou vystupovala, kapela vznikla v roce 1966 Ostravě, později za normalizace v roce 1973 musela být přejmenována na Plameňáci) a růže pojmenovaná vyloženě po zpěvačce, tj. odrůda Marie Rottrová®.

Tyto květinové skvosty se nachází na předzahrádce, kde mají své čestné místo. Sama zpěvačka přiznává, že je to zvláštní pocit, když je po vás pojmenována rostlina a k tomu tak krásná. A ještě jedna kuriozita, Marie Rottrová kdysi v duetu s Pavlem Bobkem zpívala, že po růži mám jméno. Nyní je tomu naopak. Kromě výše zmiňovaných odrůd ještě zdobí zdejší plot popínavá odrůda Golden Gate.

Pokud byste si chtěli pořídit druh růže pojmenované po zpěvačce, tak se jedná o květinu mající tmavě zelené listy na krajích jemně načervenalé. Keřík dorůstá do výšky cca 80 cm. Kromě mnohočetného květenství po celou dobu sezóny náleží mezi další přednosti i odolnost vůči chorobám, škůdcům a mrazuvzdornost v našich klimatických podmínkách.

Marie je vyhlášenou kuchařkou a hostitelkou

Kromě zahrady zpěvačku baví vaření, které je jejím velkým koníčkem. U plotny tráví mnoho času, dobrovolně a ráda. A čím více strávníků u stolu, tím lépe. Kromě české kuchyně velmi skvěle ovládá thajskou, italskou, řeckou či francouzskou. Ke svému kulinářskému umění právě využívá dary ze své zahrady.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Nenapravitelný optimista, kterého od dětství fascinuje moc, kouzlo a síla psaného i mluveného slova. Mou vášní je četba knih, psaní, dlouhé procházky, pobyt v přírodě a rekreační běh. Nezapomenutelné jsou mé vzpomínky na letní prázdniny, které jsem jako dítě zcela dobrovolně a s chutí trávila pletím zahrady a veškerou péčí o ni. Ten skvostný pohled na mé vítězství v boji s plevelem byl nejsladší odměnou. Jako dospělák si nyní užívám nejen relax v podobě rýpání se v hlíně, ale v pěstování květin, vlastní zeleniny a především bylinek. Vše pak praktikuji ve svém kulinářském umění a testuji na své rodině a známých :-)

Zanechte komentář