Podzimní truhlíky: S podzimem přichází sychravé dny, většina letniček ztrácí svůj půvab. Truhlíkovou sezónu však nemusíte ukončovat, stačí vybrat jiné rostliny, kterým nevadí nedostatek slunečního svitu, ani mírné mrazíky. Vaše okna a balkony mohou mít pořád šmrnc.
Letničky už mají svůj čas za sebou a předávají žezlo rostlinám, které nevyžadují teplé letní počasí. Výběr podzimních rostlin je překvapivě poměrně velký a zdaleka se nejedná jen o kvetoucí rostliny. Velkou službu udělají i zajímavé listy nebo drobné plody. Jak snadno obléci truhlíky do podzimního hávu?
Rostliny už se v tomto období nerozrůstají, takže je můžeme sázet blízko k sobě. Se zeminou si nemusíte dělat až tak hlavu, ale můžete respektovat nároky jednotlivých rostlin. Také lze ponechat jednotlivé kousky v původním květináči a na povrch dejte mech, mulč nebo jinou dekorativní vrstvu.
Pokud se rozhodnete pro zeminu, rostliny zalévejte střídmě a na povrch umístěte například mramorovou drť nebo štěpku. Není to jen z estetických důvodů, ale také zabraňuje vysychání. Pro přízdobu můžete vyrazit na procházku a nasbírat různé přírodniny, jako například šišky, šípky, mech nebo různé větvičky a chvojí.
Vřes (Calluna) a vřesovec (Erica) jsou menší keříky dorůstající výšky 20-50 cm. Původní druh vřesovce je růžový. Je vyšlechtěn do stovek dekorativních odrůd. Kvete od léta skoro až do prosince. Jednotlivé kultivary se od sebe liší barvou květu nebo třeba výškou. Vřesovce mají velmi podobné nároky na pěstování a když je zapomenete zalít, pořád zůstanou velmi dekorativní.
Jestliže budete vybírat vhodnou zeminu, sáhněte po směsi rašeliny, písku a kyselé zahradní zeminy. Dá se koupit i speciální směs pro vřesovištní rostliny. Na dno nádoby je vhodné dát drenáž. Vřes a vřesovec se skvěle kombinuje například s břečťanem, barvínkem, libavkou, listopadkou nebo dabécií.
Libavka (Gaultheria) jsou velmi oblíbené keříky příbuzné vřesům a také mají podobné nároky. Existuje více druhů libavek, jsou dekorativní svými červenými bobulkami, které doplňují menšími lístky zabarvující se na podzim do bronzova. Vhodným druhem je libavka polehlá, která dorůstá přibližně 15 cm. Libavku pravidelně zalévejte, jinak může vyschnout.
Břečťan (Hedera) patří k nenáročným, stálezeleným rostlinám, může být umístěn jak ve stínu, tak na slunci. Bude potřebovat pravidelnou zálivku. Na výběr je z množství kultivarů, jeho převislý růst doplní vkusně truhlík.
Krásnohlávek Brownův (Calocephalus brownii) má zajímavý stříbrný vzhled a běžně se setkáte s pojmenováním drátovec. Naši zimu sice venku nepřežije, ale vzhled zůstává stejný, jen neroste.
Okrasné zelí nebo kapusta je nenáročná rostlina, která se dá pěstovat jak na záhoně, tak v nádobách. S poklesem teplot v podzimním období se začíná okrasné zelí vybarvovat, zimní teploty mu nevadí. Pokud mrzne, tak se nezalévá.
Brambořík (Cyclamen) se spíše pěstuje uvnitř. Pokud vyberete otužilé kultivary, můžete se těšit z květů v truhlíku i v chladnějším období. Zejména brambořík břečťanolistý, který na podzim rozkvétá světle růžovými kvítky a brambořík Cyclamen coum hybridum vykvétající často ještě pod sněhem tmavě růžovými květy.
Listopadka (Chrysanthemum) se nabízí ke koupi v mnoha barvách. Do truhlíku se hodí hlavně nízké a drobné odrůdy. Před příchodem mrazů je vhodné chryzantémy schovat dovnitř. Kvést začínají v pozdním létě nebo na podzim. Vybírejte speciálně vyšlechtěné druhy multiflora.
Okrasný lilek (Solanum capsicastrum) patří k rostlinám ozdobných plody. Malé hvězdicovité kvítky bílé barvy se zakládají v létě a mění se v kulaté bobule. Ty jsou nejdříve zelené a mění se postupně v bílé, oranžové až po červené. Plody vydrží až do zimy.
Zimostráz vždyzelený (Buxus sempervirens) je také známý pod názvem krušpánek. Má drobné zelené lístky, které vyrůstají po celý rok. Není náročný na pěstování, teplejší zimy snáší, v drsnější zimě s opravdu nízkými teplotami může vymrznout. Skvěle doplňuje kvetoucí rostliny.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz