plot

Podzim je vhodným časem pro založení živého plotu

Zvláště máte-li mladou zahradu, možná jste ještě nepřistoupili k tvorbě živého plotu. Teď v říjnu je na to nejvhodnější doba. Jaký živý plot zvolit a jak hustý jej vysázet?

Proč se kolem zahrady vůbec vysazuje živý plot

Má mnoho výhod, které doceníte zejména ve chvíli, kdy vám dostatečně vyroste. Zaprvé chrání zahradu před větrem, zadruhé znemožňuje zvědavé pohledy sousedů, zatřetí tvoří zajímavé pozadí celé zahrady, na kterém vyniknou ostatní stromy, keře a květiny.

Živý plot proti větru

Nejspíše vás bude zajímat, jak hustý by měl být živý plot, aby ochránil vaši zahradu před větrem. Na první pohled by se mohlo zdát, že čím hustší plot, tím lepší. Ovšem velmi hustý plot způsobí to, že se vítr stočí vzhůru a pak se opět vrátí dolů v plné síle právě na vaši zahradu. Proto je lepší mít živý plot řidší, protože ten vítr pouze zbrzdí, a ten pak vane na vaši zahradu menší silou.

Z čeho vysadit živý plot

Měly by být vysazený ze stromů rostoucích přímo a nerozrůstajících se příliš do šířky. Hodí se z jehličnatých stromů různé druhy tújí, jalovec, z listnatých pak habr, buk, menší druhy topolů nebo vrba lýkovcovitá.

zivy plot - Podzim je vhodným časem pro založení živého plotu

Zdroj foto: envato

Jak připravit místo 

Pruh kolem zahrady, kde chcete mít plot, byste měli zrýt do hloubky alespoň 2 rýčů, do vrchní vrstvy přidejte kompost nebo vyzrálý chlévský hnůj. Pokud je půda příliš kyselá, přidejte mletý vápenec nebo vápenaté hnojivo, které zapravíte do povrchové vrstvy.

Jaké sazenice vybrat do živého plotu

Do živého plotu vybírejte dvouleté až tříleté sazenice s dobře vyvinutým kořenovým systémem. Než je přivezete ze školky nebo ze zahradnictví, udržujte jejich kořeny stále ve vlhku.

Jak sazenice sázet

Sazenice sázejte tak, aby bylo 5 sazenic na jeden metr, vysazujte tak hluboko, jak hluboko rostly ve školce, dobře je přimáčkněte, aby se zemina dostala i mezi kořeny a důkladně je zalijte. Před zimou byste je měli zazimovat – chvojím, listím, kůrou…

TIP: Pokud chcete živý plot účinnější rychleji, vysaďte stromky ve dvou řadách.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář

Zavřít