nabytek na zahradu

Jak správně ošetřit zahradní nábytek před zimou a uskladněním

I zahradní nábytek si zaslouží ošetřit před zimou. Asi si říkáte, kde na to všechno mám vzít čas a co když nebude hezké počasí? Tak tady pro vás máme dobrou zprávu, zatímco zahradu si pod střechu vzít nemůžete, zahradní nábytek ano. Můžete ho tedy renovovat i za špatného počasí.

Dřevěný nábytek

Často se v zahradách vidí dřevěný nábytek – nejčastěji vyrobený z dubu, buku, modřínu, olše, břízy či borovice. Ten je náchylný k poškození mrazem, plísněmi či zohýbáním vlivem změny teplot. Poškrábaný dřevěný nábytek byste měli ošetřit nejprve smirkovým papírem nebo drátěným kartáčem (jemným) a poté natřít olejem nebo lakem na dřevo. Dvojí vrstva je lepší než jedna, ale zase na druhou stranu i jedna vrstva je lepší než žádná. Dřevěný nábytek pak skladujte ve větratelné místnosti a nikoliv přikrytý plastovou folii. Musí dýchat.

kovovy nabytek - Jak správně ošetřit zahradní nábytek před zimou a uskladněním

Zdroj foto: envato

Kovový nábytek

Hliníkový nábytek stačí před zimou omýt, abyste jej neukládali zašpiněný. Hliník vydrží téměř všechno, takže ho můžete uskladnit v zahradním domečku, v garáži i ve sklepě.

Ocelový nábytek je třeba chránit proti oxidaci. Nejlepší je nátěr speciální určený pro kovové konstrukce. Olejem či vazelínou můžete chránit spoje.

plastovy nabytek - Jak správně ošetřit zahradní nábytek před zimou a uskladněním

Zdroj foto: Frettie, CC BY 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/3.0>, via Wikimedia Commons

Plastový nábytek

I plastový nábytek je velmi odolný, a to i změnám teplot. Jen v mrazech by se stal křehkým, ale proto jej před zimou ukliďte na chráněné místo. Předtím se doporučuje jej omýt jarovou vodou, popř. ošetřit speciálními prostředky na plast, které jsou ochranné i antistatické.

ratanovy nabytek - Jak správně ošetřit zahradní nábytek před zimou a uskladněním

Zdroj foto: envato

Ratanový nábytek

Tady záleží na tom, zda máte ratan přírodní, nebo umělý. Ten přírodní je velmi náchylný nejen na mráz, ale i na déšť, a měli byste ho správně ven vynášet jen za hezkého počasí. Ten umělý naopak vydrží téměř vše, ale stejně byste ho měli dát na zimu aspoň pod střechu.

Teakové dřevo

Krásné exotické teakové dřevo je nádherné, když si ho pořídíte. Je potřeba každý rok jej ošetřit speciálním olejem na teakové dřevo, jinak ho budete mít šedé – jako patina sice dobré, ale pokud se vám líbil původní kus nábytku, pak vás zklameme, toho už nikdy nedosáhnete.

Textilie

Všechny textilní materiály je dobré před zimou vyprat, důkladně usušit a uklidit na suché, tmavé a relativně teplé místo, aby byly připraveny na jaro.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář