Pokojové rostliny jsou na podzim specifickou skupinou. Na jednu stranu se může zdát, že se pro ně nic nemění, protože jsou doma celoročně. Na druhou stranu – domácí podmínky se mění jednak zkracováním dne a dřívější tmou, jednak zvyšujícím se chladem, který se snažíme zahnat přitápěním.
Snižování slunečního svitu
Snižování slunečního svitu se týká všech rostlin bez rozdílu. Koncem října, kdy se posune čas z letního na zimní, se začíná stmívat kolem 17. hodiny odpoledne. Všechny pokojové rostliny zareagují tak, že omezí svůj růst. A právě kvůli tomu potřebují i menší množství vody. Zálivku jim poskytujte jen tehdy, když zemina v květináči na povrchu zcela vyschne. Vodu, která zůstane po zalití květin v misce, byste měli také vylít, aby květinám neuhnívaly kořeny. A pamatujte na to, že na zálivku byste měli použít odstátou vodu, která má pokojovou teplotu. A samozřejmě rostliny v této době nehnojíme.
Vytápění
Vytápění způsobuje zejména suchý vzduch. Rostliny potřebují vzduch zvlhčovat. Ve většině případů je můžete mlžit nebo rosit. To nesnesou pouze kvetoucí rostliny, protože mlžení by jim poškodilo květy. Také je možné umístit misky s vodou do prostoru nebo odpařovače na topení. Nad topnými tělesy byste rostliny neměli pěstovat vůbec.
Specifické rostliny s listovými růžicemi
Zajímavé jsou všechny ananasovité rostliny z čeledi Bromeliaceae, které mají listové růžice. Ty totiž v teplých místnostech rychle rostou a potřebují stálý přísun vody. Vodu jim lijeme rovnou do listové růžice. A máme-li takových květin doma více, nahradí nám i misky nebo odpařovače z přechozího bodu.
Voděnky
Voděnky (poděnky, Tradescantia) mohou přes léto přerůst a stanou se nehezkými. Můžete je omladit tím, že z nich během října odeberete vrcholové řízky, které nařežete ostrým nožem pod kolénkem. Řízky nechte zakořenit ve sklenici vody, jen poslední list u spodního kolénka odstraňte, aby nezačal zahnívat. Řízek zakoření během pár týdnů a můžete jej vysadit do nového květináče.
Aukuba japonská
A ještě vám poradíme jednu rostlinu, které nevadí chlad a hodí se i na schodiště nebo do chodeb. Má okrasné listy a nezničí ji ani přechodný mrazík. Je to aukuba japonská. Dopřejte jí mírnou zálivku, ale hlídejte, aby jí substrát nikdy zcela nevyschl.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz