bromelia

Jak se starat o pokojové rostliny na podzim

Pokojové rostliny jsou na podzim specifickou skupinou. Na jednu stranu se může zdát, že se pro ně nic nemění, protože jsou doma celoročně. Na druhou stranu – domácí podmínky se mění jednak zkracováním dne a dřívější tmou, jednak zvyšujícím se chladem, který se snažíme zahnat přitápěním.

Snižování slunečního svitu

bromelie - Jak se starat o pokojové rostliny na podzim

Zdroj foto: J.M.Garg, CC BY 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/3.0>, via Wikimedia Commons

Snižování slunečního svitu se týká všech rostlin bez rozdílu. Koncem října, kdy se posune čas z letního na zimní, se začíná stmívat kolem 17. hodiny odpoledne. Všechny pokojové rostliny zareagují tak, že omezí svůj růst. A právě kvůli tomu potřebují i menší množství vody. Zálivku jim poskytujte jen tehdy, když zemina v květináči na povrchu zcela vyschne. Vodu, která zůstane po zalití květin v misce, byste měli také vylít, aby květinám neuhnívaly kořeny. A pamatujte na to, že na zálivku byste měli použít odstátou vodu, která má pokojovou teplotu. A samozřejmě rostliny v této době nehnojíme.

Vytápění

Vytápění způsobuje zejména suchý vzduch. Rostliny potřebují vzduch zvlhčovat. Ve většině případů je můžete mlžit nebo rosit. To nesnesou pouze kvetoucí rostliny, protože mlžení by jim poškodilo květy. Také je možné umístit misky s vodou do prostoru nebo odpařovače na topení. Nad topnými tělesy byste rostliny neměli pěstovat vůbec.

Specifické rostliny s listovými růžicemi

Zajímavé jsou všechny ananasovité rostliny z čeledi Bromeliaceae, které mají listové růžice. Ty totiž v teplých místnostech rychle rostou a potřebují stálý přísun vody. Vodu jim lijeme rovnou do listové růžice. A máme-li takových květin doma více, nahradí nám i misky nebo odpařovače z přechozího bodu.

vodenka - Jak se starat o pokojové rostliny na podzim

Zdroj foto: C T Johansson, CC BY 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/3.0>, via Wikimedia Commons      Voděnka

Voděnky

Voděnky (poděnky, Tradescantia) mohou přes léto přerůst a stanou se nehezkými. Můžete je omladit tím, že z nich během října odeberete vrcholové řízky, které nařežete ostrým nožem pod kolénkem. Řízky nechte zakořenit ve sklenici vody, jen poslední list u spodního kolénka odstraňte, aby nezačal zahnívat. Řízek zakoření během pár týdnů a můžete jej vysadit do nového květináče.

aucuba 600x416 - Jak se starat o pokojové rostliny na podzim

Zdroj foto: Kurt Stüber [1], CC BY-SA 3.0 <http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/>, via Wikimedia Commons          Aukuba japonská

Aukuba japonská

A ještě vám poradíme jednu rostlinu, které nevadí chlad a hodí se i na schodiště nebo do chodeb. Má okrasné listy a nezničí ji ani přechodný mrazík. Je to aukuba japonská. Dopřejte jí mírnou zálivku, ale hlídejte, aby jí substrát nikdy zcela nevyschl.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář