The hand plants the bulbs in the ground in the garden Springtime, garden plants, working on a plot of land, landscaping, gardening, growing flowers, fruit crops Copy space

10 činností, které byste měli na zahradě určitě provést v září

Práce na zahradě – září: Září je klíčovým měsícem pro přípravu zahrady na nadcházející podzim a zimu. Některé úkoly, které byste neměli zapomenout v září udělat na zahradě, vám teď přehledně přinášíme. Nebojte se však: když některý z nich nezvládnete, dá se to stihnout ještě v říjnu.

Zálivka

Protože září může být stále horkým měsícem, je velmi důležité pokračovat v pravidelné zálivce rostlin, zejména těch nově zasazených, a to alespoň do doby, než se počasí ochladí. Naopak rostliny a plodiny, které se chystáte sklízet, již zalévat nemusíte, aby jejich hlízy/plody nehnily – to se týká například brambor.

Hnojení

Pokud vaše rostliny potřebují poslední dávku hnojiva před zimou, je nyní ten správný čas. Volte hnojiva s nižším obsahem dusíku, která podporují kořenový růst. Výborné je vybrat si přírodní organické hnojivo, jako je například kompost nebo uleželý chlévský hnůj. Na podzim není dobré rostlinám přidávat další chemická hnojiva, protože by je již nestihly do zimy zpracovat.

hnojivo - 10 činností, které byste měli na zahradě určitě provést v září

Zdroj foto: envato

Odstraňování nemocných částí rostlin

Pravidelné odstraňování zvadlých nebo nemocných částí rostlin je důležité i v září, protože tak zabráníte šíření chorob a zejména hniloby nebo plísní, které mohou během deštivého podzimu rostliny značně poškodit.

Příprava na zazimování

Pokud pěstujete citlivé rostliny, které nemohou přežít mrazy, přesuňte je dovnitř nebo jim dodejte nějakou vnější ochranu, jako je například sláma kolem kořenů. Stejně tak byste měli na konci září přesunout domů všechny rostliny, které jste venku letnili, aby se mohly připravit na zimní období a přechod pro ně nebyl takovým šokem.

Sázení jarních cibulovin

Září je ideálním časem pro výsadbu jarních cibulovin, jako jsou tulipány, narcisy, hyacinty a krokusy. Mají tak dostatek času, aby vytvořily kořeny před zimou a na jaře vás potěšily svými květy. TIP: Když vysadíte jarní cibuloviny do speciálních košíků, zabráníte tak myším a dalším hlodavcům, aby vám je přes zimu poničili.

Prořezávání a řez

Proveďte lehký řez keřů a stromů, abyste odstranili přebytečné větve a podpořili jejich zdravý růst. Obecně se doporučuje prořezávat stromy a keře po sklizni. Během září se dobře tvarují kordony jabloní, hrušní a dalších stromů, protože si již nemohou vyrazit další výhony.

Sklizeň

Pokud máte na zahradě plodiny, které dozrávají na podzim, sklízejte je v průběhu září, než začnou ztrácet kvalitu. To se týká jablek, hrušek, švestek, ale také brambor, mrkve, kořenové petržele aj.

seminka - 10 činností, které byste měli na zahradě určitě provést v září

Zdroj foto: envato

Sběr semínek

Pokud máte oblíbené rostliny, které jsou samosprašné, můžete sbírat semena na příští rok. Můžete tak sbírat semínka petržele, pažitky, libečku, mrkve a dalších plodin. Uchovávejte je v suchém a chladném prostředí a vždy popište jednotlivé sáčky nebo skleničky druhem rostliny a datem sběru semínek.

Ošetření trávníku

Září je vhodným časem pro ošetření trávníku. Můžete provést přihnojení, předposlední sečení i vertikutaci. Během podzimu můžete také dosít trávník tam, kde se objevily poničené kruhy. Stačí totiž ještě vzejít a zesílit do zimy.

Kompostování

Pokračujte v kompostování zbytků rostlin a organického materiálu. Vytvořený kompost využijete na obohacení půdy nejen při podzimním rytí nebo orbě, ale hlavně v další zahradní sezóně. Vždy používejte ten nejstarší kompost, který má dostatek živin. Vyplatí se mít například tři kompostéry vedle sebe a kompost přehazovat z jednoho do druhého, aby se důkladně proležel.

Dodržování těchto úkolů v září pomůže udržet vaši zahradu v optimální kondici a připravenou na příchod zimy.

Zdroj: www.wikipedia.org,, www.ireceptar.cz., www.izahradkar.cz

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář