Možná jste tuto květinku již viděli, ale pouze jste nevěděli, že se jmenuje pupalka. Je charakteristická velkými žlutými květy, které však plně rozkvétají až večer po 18. hodině, a tak se jí často přezdívá „královna noci“. Ovšem pupalka je také léčivka.
Odkud pochází
Pupalka pochází ze Severní Ameriky, kde roste jako plevel. Indiáni ji používali jako obklady na různé pohmožděniny a další kožní potíže. U nás se pěstuje i jako okrasná rostlina.
Co se z pupalky sbírá
Pupalka je dvouletá bylinka, a každý rok se z ní sbírají jiné části. Prvním rokem se sbírá kořen – ten se používá jako zelenina, a mladé listy – ty se dají použít do polévky. Pupalka kvete až druhým rokem, tehdy se sbírají květy – z nich si můžeme připravit osvěžující nápoj nebo obklad na kožní potíže, a semena – z nich se lisuje pupalkový olej.
Osvěžující nápoj z květů pupalky
Nápoj připravíme tak, že hrst květů z pupalky, které nasbíráme večer, přelijeme jedním hrnkem vroucí vody, necháme asi minutu louhovat, přecedíme a po vychlazení pijeme.
Obklad z pupalkových květů
Hrst květů krátce spaříme horkou vodou a ihned přiložíme na postižené místo. Necháme působit cca 30 minut. Obklad pomáhá při kožních zánětech, lupénce nebo ekzémech.
Na co je pupalkový olej
Zastudena lisovaný pupalkový olej si musíme koupit v lékárně nebo ve specializovaných prodejnách. Je však opravdu velmi užitečný, a tak se vyplatí do něj investovat. Pomáhá při léčbě lupénky a ekzémů, uklidňuje bolesti při premenstruačním syndromu, je vhodný při léčbě roztroušené sklerózy, snižuje cholesterol i krevní tlak, pomáhá při revmatických onemocněních. Zvyšuje odolnost organismu, pomáhá proti stresu i depresím. Omezuje padání vlasů a zlepšuje paměť, sluch i zrak u starších lidí. Je výborný smíchaný s jiným /např. olivovým/ olejem na masáže nebo do koupelí.
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz