brusinky

Brusinková šťáva – jaké má zdravotní výhody?

Zdravotní výhody brusinkové šťávy zahrnují úlevu od infekcí močových cest, poruch dýchacích cest, ledvinových kamenů, rakoviny a srdečních onemocnění. Je také prevencí žaludečních onemocnění a cukrovky, stejně jako onemocnění dásní způsobených zubním povlakem. Fytonutrienty, které jsou přirozeně odvozené rostlinné sloučeniny, jsou přítomné v brusinkách a bylo zjištěno, že brání širokému spektru zdravotních problémů.

O brusinkách

Brusinky jsou všestranné ovoce a jejich přínosy jsou užitečné v potravinách i v léčivých přípravcích. Latinské jméno pro brusinkovou rostlinu je Vaccinium macrocarpon a je jedním z původních plodů Severní Ameriky. Brusinky mají obrovské množství antioxidační kapacity ve srovnání s jinou zeleninou a ovocem, jako je brokolice, špenát a jablka.

Nutriční hodnota brusinkové šťávy

brusinková šťáva 274x300 - Brusinková šťáva – jaké má zdravotní výhody?
Brusinková šťáva je bohatá na antioxidanty, vitamín C a kyselinu salicylovou. Obsahuje pouze 45 kalorií na šálek, brusinkový džus se proto velmi dobře hodí v rámci dietních jídelníčků. Brusinková šťáva také obsahuje 87,13 g vody na 100 g. Poskytuje energii, bílkoviny a sacharidy. Co se týče minerálů, obsahuje vápník, hořčík, železo, fosfor, sodík, draslík a zinek. Obsahuje také vitamíny jako thiamin, riboflavin, niacin, vitamín B-6, E (alfa-tokoferol) a vitamín K. Brusinky jsou členy rodu Ericaceae a pocházejí ze Severní Ameriky.

Zdravotní přínosy brusinkové šťávy

Borůvkový džus byl dlouho používán k léčení různých onemocnění. Zdravá přínosy brusinek jsou následující:

Léčí infekcí močových cest

Infekce močového traktu se týkají existence určitých mikroorganismů v moči, které překračují normální hodnoty. Tyto infekce se může vyvinout v močovém měchýři a způsobit cystitidu, v ledvinách způsobuje renální parenchymu, ovlivňuje také zdraví prostaty, což vede k bakteriální prostatitidě. Brusinková šťáva obsahuje proanthokyanidiny. Tyto sloučeniny zabraňují dalšímu množení bakterií a způsobují jejich vyplavování z těla močením. Studie rovněž naznačuje, že brusinkový džus může dokonce pomoci při prevenci infekce dětských močových cest.

Protinádorové účinky

Protinádorová činnost, kterou nabízí brusinková šťáva, se připisuje přítomnosti polyfenolických sloučenin v tomto ovoci. Studie naznačují, že pravidelná konzumace brusinkového džusu zabraňuje vývoji a šíření nádorů plic, prsu, tlustého střeva, prostaty a dalších nádorů.

Vylepšuje kardiovaskulární zdraví

Brusinková šťáva může pomoci snížit riziko onemocnění souvisejících se srdcem. Tím mohou pomáhat udržovat kardiovaskulární zdraví. Flavonoidy přítomné v brusinkách mají antioxidační vlastnosti a mohou snížit riziko aterosklerózy. Ateroskleróza je onemocnění, při kterém dochází k zúžení tepen v důsledku tvorby tuku, vápníku a cholesterolu v krvi. To brání toku krve bohaté na kyslík do různých částí těla a může vést k potenciálně smrtelným následkům, jako jsou srdeční záchvaty a mrtvice.

Působí jako prevence poškození zubů

Proantokyanidiny, chemická sloučenina přítomná v brusinkách, inhibuje škodlivé bakterie před přilnutím k zubům. Tyto složky inhibují produkci kyselin a chrání zuby před parodontálními chorobami tím, že zabraňují růstu plaku. Dobrá hygiena ústní dutiny spolu s konzumací brusinek narušuje patogenní mechanismus zubního kazu a obecně vede k dobrému zubnímu zdraví. Zároveň je třeba dbát na rostoucí obsah cukru a kyselost některých komerčně dostupných brusinkových džusů – přírodní šťáva je vždy lepší!

Posiluje kosti a zuby

I když je brusinková šťáva sama o sobě zdrojem vápníku, spousta společností přidává do brusinkové šťávy vápník navíc.

Léčí nachlazení

Čerstvá brusinková šťáva je efektivní také při boji proti infekcím. Snižuje bolesti v krku a nachlazení.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Profilový obrázek

Zajímám se o bylinky a alternativní medicínu. Zabývám se tradiční čínskou medicínou, jihoamerických bylinek či klasických českých léčivek. Dalším mým koníčkem je zahrada a pěstování rostlin, nebo právě bylinek. Ráda píšu právě o těchto tématech.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

2 Komentářů

  1. Profilový obrázek

    Muze mi nekdo poradit jak si vyrobit brusinkovou stavu nebo kde ji muzu sehnat. Dekuji p. Vlaciha

  2. Profilový obrázek

    Dobry den. Kde bych z bylinek mohl sehnat tyto vitaminy. Vitamin B6, B1, Niacin, B2, D, E,Selen,Kyselina pantotenova, V

Zanechte komentář

Zavřít