substrát

Proč si vytvořit vlastní půdní substrát?

Jednou z největších chyb nových zahradníků je výběr špatné půdy. Vzhledem k tomu, že půda je tak důležitá pro růst rostlin, není překvapením, že chyba na tomto místě může být zničující. Avšak zjistit to, jaký typ půdy je potřeba, může být matoucí. Se všemi dostupnými komerčními možnostmi je těžké zjistit, jaké přísady jsou nejlepší. Proto je dobrou volbou vytvořit si vlastní substrát.

Dodání vody a živin do kořenů rostlin

Hlavním cílem kvalitní zeminy je získání správného množství živin a vody do rostlin. K tomu je třeba splnit dvě podmínky:

– Půda musí mít dostatek organických látek a živin.
– Půda musí udržet dostatek vody, aby ji dostala do kořenů rostliny.

Tyto podmínky jsou splněny přidáním kompostu ke směsi a tím, že máte dostatek materiálu ve směsi, která si zachovává vodu (ale ne příliš).

Poskytování vzduchu a prostoru, aby kořeny dýchaly a rostly

Dobrý substrát také zajišťuje, že je v něm dostatek prostoru, aby kořeny mohly dýchat a růst. Kořeny rostliny zoufale potřebují kyslík, aby fungovaly správně, takže zálivkové směsi, které zadržují příliš mnoho vody nebo jsou příliš kompaktní, mohou vážně ovlivnit růst rostliny.

Podpora růstu listů nad půdou

Nejlepší substráty mají dostatečnou strukturu, aby mohly podporovat rostliny, které zrají. To znamená, že musí být dostatečně hluboké, aby mohly růst kořeny a poskytnout podpůrnou strukturu, kterou rostlina potřebuje. Půda musí být dostatečně volná – ale ne příliš volná – aby kořeny mohly řádně proniknout do nové půdy.

hnojení - Proč si vytvořit vlastní půdní substrát?
Výhody vlastního substrátu

Menší náklady: I když na trhu existují substráty, které jsou levné, obvykle neobsahují potřebné ingredience. A i když příprava vlastního substrátu nebude levnější, než tyto nejlevnější komerční substráty, jejich kvalita bude srovnatelná s kvalitnějšími substráty a nakonec se cenově vyplatí.

Bezpečnost: Vzhledem k tomu, že některé z komerčních zahradních půdních společností vyrábějí substráty v obrovském měřítku, častokrát chybí kontrola kvality. V takových substrátech pak můžeme najít nerozložený hnůj, kusy plastu a jiné nečistoty.

Přizpůsobení: Zahradníci často pěstují rostliny, které vyžadují vyšší koncentrace určitých živin. Dále pak existují rostliny, které potřebují jinou půdní strukturu nebo hustotu, aby se jim dařilo. Komerční substráty zkrátka nemají možnost přizpůsobení se k různým druhům rostlin a jejich požadavkům.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Zajímám se o bylinky a alternativní medicínu. Zabývám se tradiční čínskou medicínou, jihoamerických bylinek či klasických českých léčivek. Dalším mým koníčkem je zahrada a pěstování rostlin, nebo právě bylinek. Ráda píšu právě o těchto tématech.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít