puda

Co je to rigolování a proč ho občas na zahradě provést

Rigolování je orba nebo rytí hluboko do půdy, které slouží k převrstvení půdy zejména u rostlin, které to nejvíce potřebují. Jaké rostliny to jsou a jak rigolování správně provést?

Které rostliny potřebují rigolování

Podívejte se nejprve na seznam rostlin, které ho skutečně potřebují. Patří sem rostliny s hluboko rostoucími kořeny, jako např. vinná réva, chmel, chřest, bobulové ovoce. Dále je vhodné tehdy, když je vaše zahrada zarostlá plevelem/pýrem, aby se tento plevel zaryl hluboko do země.

Co je rigolování

Rigolování je orba/rytí hluboko do půdy, tedy nejméně 50 cm, ale může to být i 100 cm. Pro představu – jsou to nejméně 3 rýče do hloubky. Ryjete tedy natřikrát. Zeminu si přitom odkládáte tak, abyste ji neměli daleko na pozdější zasypání rigolovaného záhonu. Nejlepší je použít rozdělení záhonku tak, jak je naznačeno na našem obrázku.

rigolovani - Co je to rigolování a proč ho občas na zahradě provést

Zdroj foto: z knihy Franz Böhmig – Stanislav Peleška: 2000 rad pro zahrádkáře     Obr. Směr rytí při rigolování, kde se vrstvy vracejí na původní místo

Co je důležité

Je důležité, aby se ornice (svrchní vrstva) nikdy nedostala až dolů. To neplatí, jestliže se potřebujete zbavit plevele a pýru. Tam se svrchní vrstva dostane až dolů, druhá vrstva nahoru, a třetí (spodní) vrstva doprostřed.

Všechny tři vrstvy musí být stejně silné – tj. pokud celkově rigolujeme do hloubky 60 cm, každá vrstva bude mít 20 cm.

Hnojení při rigolování

Při rigolování můžeme do půdy vpravit hnojivo (kompost, hnůj, rašelinu, zelené hnojení, v zásadě i minerální hnojiva – ale na podzim jen draslík a fosfor), avšak až do vrchní vrstvy. Vápnem pohazujeme pozemek až úplně na konec – pozor: není dobré kombinovat chlévskou mrvu/hnůj a vápno, protože pak přijdete o důležitý dusík!

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář