broskve

Které odrůdy raných, středních a pozdních broskvoní si můžete vybrat na zahradu

Broskve jsou velmi šťavnaté ovoce, které oceníte nejen k přímému konzumu, ale i na výrobu marmelád, džemů a kompotů. A přitom stačí mít na zahradě jen jednu broskvoň, protože jsou samosprašné. Tak si vyberte z naší nabídky, která se k vám nejvíc hodí.

Rané broskvoně

Favorita Morettini 3

Tato raná odrůda byla vyšlechtěna v Itálii již v roce 1966. Má vzpřímenou korunu, která se dobře tvaruje. Začíná plodit brzy a výnosy jsou vysoké. Je středně náročná na stanoviště – potřebuje slunné a teplé polohy. Je středně odolná vůči chorobám (klejotok, kadeřavost listů) a škůdcům, ale dost odolná vůči mrazům i pozdním mrazíkům při kvetení. Dozrává v polovině července, ale měla by se sklízet 2x až 3x probírkou. Plody jsou střední, kulovité, slupka karmínově červená se žlutou, mírně plstnatá, dužnina pevná, jemně aromatická, neodděluje se od pecky. Je určena spíše pro přímý konzum.

Earliglo

Odrůda roste méně než předchozí, plodí brzy a pravidelně. Je středně náchylná ke kadeřavosti listů i na klejotok. Nemá zvláštní nároky na pěstování, hodí se do všech poloh pro pěstování broskvoní, i do těch okrajových. Doporučuje se probírka malých plodů, protože při velké plodnosti by dozrálé plody byly menší. Dozrává ve druhé dekádě července. Plody jsou středně velké až velké, slupka je plstnatá, žlutá a má karmínové pruhování, dužnina je velmi dobrá, šťavnatá, aromatická a neodlučuje se od pecky. Plody jsou vhodnější na přímý konzum, rozhodně nejsou vhodné pro skladování, protože časem měknou.

Střední broskvoně

Redhaven

Takovým klasickým představitelem střední broskvoně je právě Redhaven, která dozrává v první dekádě srpna. Roste středně bujně, má vysoké a stabilní výnosy. Je to nenáročná odrůda na polohu a pěstování. Je středně odolná ke kadeřavosti listů i k jarním mrazíkům. Doporučuje se probírka plodů při vysoké násadě, a dále postupná probírka při sklizni. Plody jsou velké, kulovité nebo oválné, slupka jemně plstnatá, žlutá a karmínově červená, chuť je aromatická, dužina se dobře odděluje od pecky, pokud je broskev plně zralá. Je vhodná pro přímý konzum, skladování i další zpracování.

broskve plod - Které odrůdy raných, středních a pozdních broskvoní si můžete vybrat na zahradu

Zdroj foto: envato

Starking Delicious

Tato odrůda roste bujně a plodí dobře, pouze pokud je vysazena na teplém stanovišti. Potom bude i odolná vůči mrazům, ale je velmi citlivá k napadení kadeřavostí listů – zde je jedinou prevencí důsledné prořezání. Probírka se doporučuje alespoň 2x, plody dozrávají v poslední dekádě července. Plody jsou středně velké, poněkud nesouměrné, trochu plstnaté. Slupka je zelenožlutá a mírně překrytá rozmytou červení. Dužnina výborná, mírně vláknitá, aromatická a od pecky oddělitelná pouze v plné zralosti.

Sunhaven

Poslední z doporučovaných středních broskvoní je Sunhaven. Má bujný růst, zpočátku hustou korunu, kterou bude potřeba prořezávat, ale v pozdějších letech už tolik neroste. Je to nenáročná odrůda, dobře snáší mráz, má střední odolnost vůči kadeřavosti listů. Probírka se doporučuje 2x, dozrává stejně jako Starking Delicious v poslední dekádě července. Plody jsou středně velké, kulovité, slupka plstnatá, žlutá a karmínově červená. Dužina je žlutá, aromatická, šťavnatá a od pecky se odděluje při plné zralosti. Je vhodná pro přímý konzum i skladování, dobře snáší transport.

Pozdní broskvoně

Fairhaven

Tato odrůda roste středně bujně, korunu má vzpřímenou, daří se jí ve všech polohách vhodných pro pěstování broskvoní. Je středně odolná vůči houbovitým chorobám včetně kadeřavosti listů. Potřebuje probírku plodů při velké násadě. Dozrává ve 2. dekádě srpna. Plody jsou široce oválné, poněkud nesouměrné, slupka žlutá s červeně karmínovým až fialovým líčkem. Dužina žlutá, aromatická a dobře se odděluje od pecky. Tato odrůda se hodí jak pro přímý konzum, tak pro konzervování.

Cresthaven

Nejpozdnější odrůda broskvoní je vhodná do všech poloh, ale lépe bude plodit v těch teplejších. Je odolná vůči jarním mrazům, je středně náchylná ke kadeřavosti listů, odolná vůči klejotoku. Při velké násadě plodů je nutná probírka. Jinak dozrává až v první zářijové dekádě, probírku potřebuje 2x. Plody jsou střední až velké, kulovité, slupka pevná, žlutá, překrytá tmavou červení. Dužnina je žlutá, aromatická, velmi chutná. Je vhodná pro přímý konzum i k dalšímu zpracování.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

1 Komentářů

Zanechte komentář