Často přemýšlíme o motorických dovednostech jako o vrozených věcech nebo něčem, s čím jsme se narodili. Koneckonců, každé dítě umí běhat, skákat a dělat další důležité pohyby. Avšak motorika zahrnuje fyzické dovednosti, které se učíme jako děti, a některé druhy pohybů ladíme celý život. Velkou roli při zvyšování motorických dovedností může hrát zahradnictví. Ať už jste mladí nebo starší, zahradnictví může být zdravým doplňkem vašeho životního stylu.
Co jsou motorické dovednosti?
Laicky řečeno – motorické dovednosti jsou to, jak se svaly vašeho těla koordinují a dělají různé věci. Takovou koordinací svalů se vlastně pohybujeme. Všechen pohyb je výsledkem nějaké formy motorické zručnosti, ať už je to svalstvo, které se zapojuje, když například jenom stojíte, nebo svalstvo, které potřebujete na to, abyste mohli stříhat nůžkami.
Kdy dochází k rozvoji motorických dovedností?
Když se dítě narodí, nemůže nic moc dělat. Jakékoli pohyby, které dělá, jsou typicky nedobrovolné. Avšak v průběhu času a se získáním praxe se dítě naučí směrovat své pohyby a tento proces zlepšovat. Dokonalosti a jemnosti pohybu se učíme ještě i v dospívání. Rozvoj motoriky zahrnuje velké množství podob, jako je učení se psát, plavat nebo třeba dělat kotoul.
Jak je to s motorikou u dospělých?
Dospělí lidé stále uplatňují motorické dovednosti, které se naučili jako děti – je potřeba tyto pohyby ale neustále udržovat (tzn. připomínat si je). Ve věku kolem třiceti let dospělí přestanou zlepšovat některé formy motorických dovedností. Nyní už je potřeba neustále si procvičovat motorické schopnosti, aby pracovaly tak, jak mají. Jiní se s časem a praxí stále více specializují.
Co ovlivňuje schopnost motorických dovedností?
Zranění, nemoci a jiné poruchy mohou někdy způsobit překážky ve schopnostech pohybu, a to může vyžadovat fyzickou terapii k překonání těchto překážek. Ale pro všechny ostatní, stačí jen pohyb, abychom si udrželi schopnost se pohybovat déle a lépe.
Jemné motorické dovednosti
Kategorie jemných motorických dovedností se týká detailně orientovaných pohybů, které používáme každý den. Například psaní nebo třeba míchání vařečkou u vaření. Ale na zahradě využíváme širokou škálu jemných motorických dovedností, abychom dělali drobnou práci. Typickou zahradnickou prací, která vyžaduje spousty jemné motoriky je umění tvarování bonsají, které se datuje již do 12. století.
Zahradnictví a motorické dovednosti
Jemné motorické dovednosti zahrnují nejen jemné pohyby, jako jsou ty, které zahrnují pěstování bonsají. Ve skutečnosti využíváme takové dovednosti pro normální prořezávání rostlin, vychystávání plodin, odklízení záhonů, přemísťování nebo přesazování sazenic, výsadbu osiva a veškeré další úkoly na zahradě. Opakování nám pomáhá zlepšovat tyto pohyby, takže to, co bylo předtím trápením (například práce s drobnými semeny), se nakonec stalo jednoduchým úkolem.
Tím, že se soustředíme na tyto jemné malé pohyby, vycvičíme koordinaci rukou a očí, udržujeme pružnost našich rukou a svalů a udržujeme si schopnost uchopit a držet předměty. Jemné motorické dovednosti se mohou zhoršit, ale mohou být s praxí udržovány. Pokračujeme ve zlepšování našich jemných motorických schopností po celou dobu života.
Hrubé motorické dovednosti
Hrubé motorické dovednosti jsou takové dovednosti, které představují koordinaci mezi svalovými skupinami a ovládají takové věci jako chůze, běh nebo používání lopaty. Cokoliv, co vyžaduje širokou škálu fyzického pohybu, jako je zvedání rukojeti koleček a řízení jich na místo, kam je chcete, zvedání a přemísťování palivového dříví, rozmetání mulče nebo dokonce výstavba zbrusu nové vyvýšené zahrady vyžaduje hrubé motorické dovednosti. Vyrovnávání půdy, sekání trávníku nebo otáčení hromádky kompostu jsou dalšími příklady hrubých motorických dovedností v práci.
Ztrácení rozsahu pohybů
Pokud přestaneme dělat konkrétní pohyb, naše svalové skupiny pomalu ztrácejí schopnost tohoto rozsahu. To je důvod, proč po vykopání dlouhých příkopů nebo po ořezání stromů mohou naše ramena a záda bolet – naše tělo nám tak připomíná, že tento pohyby neděláme příliš často. A na rozdíl od jemných motorických dovedností jsou lidé ve věku nad 30 let vystaveni riziku, že ztratí schopnost dělat mnoho z těchto dovedností, pokud je nebudou udržovat.
Udržování rozsahu pohybů
Všichni zpomalujeme, když stárneme, ale studie ukázaly, že míra svalové atrofie není tak významná, pokud budeme pravidelně aktivní, a udržování zahrady je příjemným způsobem, jak zůstat aktivní. Má vedlejší prospěch – vytváření živého, krásného prostředí pro ty chvíle, kdy se rozhodnete sedět a relaxovat.
Právě udržování širšího rozsahu pohybu zpomaluje další účinky stárnutí na těle. Je méně pravděpodobné, že vás budou budit bolesti, pokud žijete aktivním životním stylem. Můžete vyvíjet více svalové síly, což dělá zahradnictví ještě zábavnější a zlepšuje vaši fyzickou kondici. A používání hrubých motorických dovedností může být formou aerobní aktivity, takže má zdravotní přínos pro vaše srdce a oběhový systém, plíce a další.
Zahradničením ku zdraví
Přemýšlejte o zahradnictví jako o součásti aktivního životního stylu. Je to skvělý pocit, když se ohlédnete zpět do minulých dnů, týdnů, měsíců či let, a na své zahradě vidíte úspěchy své tvrdé práce. Pro vaši práci byly potřeba jak jemné, tak hrubé motorické dovednosti. Používáte je nejen proto, že zlepšujete své okolí, zlepšujete své celkové tělesné zdraví.
TIP:
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz