mimosa

Citlivka stydlivá: Reaguje na dotek pohybem

Citlivka stydlivá je velmi zajímavá. Patří k rostlinám, které na podráždění odpoví rychlou reakcí. Při dotyku reaguje sklopením lístečků nebo celých listů a tím se chrání. Napřímí se asi za dvě hodiny.

Citlivka stydlivá (Mimosa pudica) pochází z tropické Ameriky. Má střapaté, tmavě zelené listy. Květy nejsou velké a vykvétají v kulovitých hlávkách s tyčinkami barvy růžovo – fialové až fialové. Někdy se lidově pojmenovává mimóza. Dorůstá do výšky přibližně 30 – 60 cm.

Rostlina je nejzajímavější svou reakcí na dotek, ale i déšť, silný vítr, vysoké či nízké teploty. Její pojmenování vychází z jejího chování, citlivá je na dotek a stydlivě sklopí lístečky. Při větším podráždění svěsí celé listy a sklopí se dolů. Takto se skládá i s večerním usínám, ráno při doteku slunečních paprsků, opět rozloží listy. Celou reakci mají na svědomí specifické buňky, které sníží vnitřní tlak a smrští se. Nejcitlivěji reagují mladé rostlinky, se stářím se citlivost snižuje.

Pro svou specifickou vlastnost se stala velmi oblíbenou, můžete ji pěstovat i doma jako pokojovku. Kvete od jara do podzimu. Plodem je lusk, který obsahuje semena.

mimosa kvet - Citlivka stydlivá: Reaguje na dotek pohybem

Jak citlivku stydlivou pěstovat

Citlivka se pěstuje jako pokojová rostlina, vydrží přibližně dva roky, potom postupně odumírá. Ale snadno si ze semen vypěstujete novou rostlinku. Má ráda světlé stanoviště, ne však přímé slunce. Citlivka je teplomilná, nejlépe se jí daří při 18 0C – 200C, některé zdroje uvádí až 270 C. Rostlině prospívá zvýšená vlhkost vzduchu, proto ji můžeme postavit do misky s vlhkými oblázky, dobře se jí daří i v koupelnách.

Substrát citlivce vyhovuje kyselejší, například směs rašeliny, písku a kompostované zeminy (3:2:1). Hnojí se 1x za 14 dní běžnými hnojivy pro pokojové rostliny. Substrát by měl být neustále vlhký, bal nesmí vyschnout.

mimosa rostlina - Citlivka stydlivá: Reaguje na dotek pohybem

Množení

Citlivku množíme semeny, ty získáme z uschlých lusků. Semena vyséváme začátkem jara do substrátu, asi 0,5 cm hluboko. Vyklíčí přibližně po 14 dnech, při běžné pokojové teplotě.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít