Artyčoky jsou zajímavou zeleninou, neboť jedlé jsou jejich květy. Na jejich sklizeň si ale od vysetí počkáte tři roky, od výsadby 2 roky.
Odkud pocházejí
Artyčoky pocházejí ze slunné Itálie a Sicílie. Jsou to vlastně příbuzní bodláků, jen o něco vznešenější a jedlé.
Jaké potřebují stanoviště
Artyčoky (Cynara scolymus) potřebují slunné a teplé stanoviště, chráněné před větrem a v zimě před mrazem. Mají rády hlinito-písčitou půdu, nejlépe mírně kyselou.
Setí nebo výsadba
Obojí je možné. Setí se doporučuje v časném jaře a na jedlé květy si počkáte tři roky. Pokud budete sázet postranní výhonky nebo odkopky mateřské rostliny, pak se jedlých květů dočkáte již po dvou letech. Mladé rostlinky je dobré sázet do jamek naplněných zeminou s kompostem.
Další péče
Artyčoky potřebují vydatnou zálivku zejména za horkého léta. Přihnojování snesou kompostem, nedoporučuje se přihnojování chlévským hnojem. V prvním roce je dobré odříznout hlavní stonek v době, kdy se objeví květ – díky tomu rostlina v dalších letech více plodí.
Jak sklízet
Když konečně uplynou 2–3 roky, vaše rostlina pravděpodobně vytvoří koncem léta a začátkem podzimu květy. Odřezávejte je odshora dolů, postupně podle toho, jak se objevují. Odřezávat se musí uzavřená poupata, protože jakmile se květ otevře, není již poživatelný. Poupata je potom nutné uvařit a konzumuje se spodní tuhá část plátků obalujících květy a největší delikatesou je střed květu.
Množení
Artyčoky můžete množit semeny nebo výhonky či odkopky. Semena získáte tak, že poupata nesklidíte, ale necháte dozrát. Zralé květy potom odřežete a usušíte. Semínka nejlépe získáte tak, že celý usušený květ vložíte do plátěného sáčku a údery např. kladívka nebo paličky z něj semena vytlučete.
Odkopky či výhonky získáte na jaře od mateční rostliny, kterou je beztak zapotřebí jednou za 3 až 4 roky obnovit – už by neplodila.
TIP:
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz