Má za sebou mnohem zajímavější životní příběh než leckterý člověk. Může být dobrým sluhou, ale i zlým pánem. Na našich zahrádkách se šalvěj uplatní jako léčivá i okrasná rostlina a poroste nám i doma, pokud to s ní umíme.
Nechceme vám předložit další obyčejný článek o pěstování šalvěje, kterých najdete na internetu stovky. Spíše jsme se zaměřili na mnohé zajímavosti a fakta, jež tak často známá nebývají. A začneme třeba tím, jak se do našich zahrádek dostala.
Od starověké Persie až po Velkomoravskou říši
Těžko už dnes určíme, zda se šalvěj poprvé pěstovala ve starověké Persii nebo Egyptě. Na každý pád existuje již z této doby množství lékařských receptů, které šalvěj doporučují jako lék na mnohé neduhy. Díky hojným obchodním stykům se pak takhle krasavice rozšířila do celého Středomoří. Po nějako dobu si výhod jejího použití užívala zejména Itálie, Španělsko a Francie. Ovšem velmi brzy se natolik zalíbila křesťanským věrozvěstům, že ji neváhali šířit všude tam, kam jejich nohy vstoupily. A tak se okolo 9. století (v době Velkomoravské říše) dostala šalvěj i k nám.
Zajímavé je, že nebyla vyhrazena jen nejbohatším, jak to zpočátku u exotických bylin často bývalo. Kněží z klášterů ji hojně a rádi rozdávali všem, kteří přišli, velmi brzy se tak její tmavé aromatické listy objevily za okny venkovských chalup a v hradních zahrádkách. A tato obliba neustala dodnes. Dnes má šalvěj své pevné místo v kuchyni, lékařství i kosmetickém průmyslu. Zdobí, léčí a pomáhá – zkrátka ideální bylinka pro pěstování doma i venku.
Šalvěj jako lék na Alzheimerovu chorobu? I to některé studie naznačují
Šalvěj má mnoho pozitivních zdravotních přínosů a je proto široce používána v medicíně. V jejích listech je obsažen silný esenciální olej. A díky obsahu tříslovin, organických kyselin, karotenu, vitamínů A a C, vitamínů skupiny B a minerálních látek (zejména vápníku, hořčíku, draslíku, sodíku, zinku a železa) se používá nejen k léčbě našeho těla, ale také psychiky. Přesto to vypadá, že jste stále ještě neodhalili její úplný potenciál.
V jedné ze studií se ukázalo, že sušená šalvěj pozitivně ovlivnila koncentraci a paměť dobrovolníků. Pití šalvějového čaje jim usnadnilo soustředění a pomohlo zklidnit podrážděné nervy. A existují také ukazatele, že u pacientů s Alzheimerovou chorobou může táto nenápadná bylinka zlepšit jejich mentální schopností. Oficiální závěry prozatím nejsou a na případný lék si ještě nejspíš budeme muset počkat. Potíž tkví i ve značné toxicitě šalvěje, kterou nelze užívat bez přestávky.
S šalvějí koketujte jen dva týdny, pak si dejte nejméně stejně dlouhý oddech
Potíže způsobuje látka zvaná thujon, obsažená v listech. Ta se totiž dokáže v našem organismu hromadit a postupně může působit až toxicky. Proto se šalvěj nikdy nesmí používat jako prevence, ale slouží pouze jak akutní pomoc při celé řadě obtíží. A kdy vám ji lékař nebo bylinkář může doporučit?
- při řešení problémů s trávením (pálení žáhy, nadýmání, bolest břicha, průjem, nevolnost, gastroenteritida a otrava jídlem)
- pro posílení jater
- pro snížení pocení
- pro snížení hladiny cukru v krvi v raných stadiích diabetu a při prediabetu
- pro snížení laktace po ukončení kojení
- jako prostředek pro úlevu během menstruačních obtíží
- jako úlevu u chřipky nebo nachlazení, spojeného s bolestí hlavy a svalů
- lék na menopauzální návaly horka, úzkost, nervové napětí a nespavost
- potíže po porodu
Všeobecně platí, že pokud se stav do čtrnácti dní neupraví, je v každém případě třeba vyhledat lékaře. Toho však vždy na předešlé užívání šalvěje upozorněte, může totiž špatně reagovat s některými léky! Patří sem zejména antidepresiva a další farmaceutické přípravky, ovlivňující nervový systém. Rovněž by ji neměly užívat těhotné a kojící ženy, právě kvůli výše zmíněnému obsahu thujonu.
Věděli jste, že: Předávkování šalvějí může vést až k nebezpečnému epileptickému záchvatu? A to i u osob, jež jinak nemají k této zdravotní indispozici vůbec žádné sklony.
Zevní použití šalvěje na obklady nebo výplachy úst tak výrazná negativa nemá. Používá se zejména při:
- zánětu sliznic úst a krku (afty, angína, tonzilitida)
- onemocnění dásní
- léčení vředů
- na popáleniny a omrzliny
- jako obklad po bodnutí včelou nebo vosou.
Nejčastěji se šalvějí setkáváme u zubaře, kde ji dostaneme doporučenou pro výplach úst po komplikovanějším zákroku. Svírá dásně, stahuje je a pomáhá jim s hojením. U dětí do šesti let ji ovšem doporučit nelze, byť to ani sami odborníci často netuší. U nich existuje vysoké riziko polknutí odvaru a následných zdravotních obtíží. U dětí do dvanácti let už výplach možný je, ovšem jen po krátkou dobu.
A čím šalvěj nahradit? Nabízí se zcela jistě heřmánek. Ne vždy je ho však možné užít kvůli možné alergii. Další skvělou volbou je pak prha arnika, běžně dostupná v lékárnách.
Když šalvěj žloutne, nemluví stejným jazykem jak ostatní květiny
Vraťme se ještě na chvilku k pěstování šalvěje. Na závěr jsme si totiž nechali další opravdu zajímavý tip. Šalvěj vzhledem ke své domovině příliš mnoho vláhy opravdu nepotřebuje. A začnou-li jí tedy žloutnout listy, bývá to spíše příznak přemokření. A co když si nejste podobného pěstitelského prohřešku vědomi? Pak vám chce však květina říct něco docela jiného – příliš vyrostla a potřebuje větší květináč. Je třeba zasáhnout rychle, zdravotní stav se po zanedbání tohoto důležitého kroku rychle horší. A nezapomeňte ani na pravidelné zaštipování. I to jí velmi prospívá.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz