ostřice

Ostřice jako součást travní směsi. Jaké jsou její přednosti

Myslíte si, že ostřice je spíš plevel a do ušlechtilé travní směsi nepatří? Možná byste měli v některých případech udělat výjimku, protože tato tráva má hned několik výhod a je součástí biodiverzity přírody. Pojďme se na tuto trávu podívat trochu blíže.

Přednosti ostřice

V sobě zahrnuje tolik druhů, že si vyberete na stanoviště přemokřené i zcela suché, což má v současných klimatických podmínkách nespornou výhodu. Dále jí nevadí přebytek dusíku v půdě, snáší všechny druhy půd od těžkých jílovitých až po vápnité a dobře roste i v nízko sečených zahradních či městských trávnících. Všude tam se uplatní především její kořeny, které jsou husté a silné a dobře drží rostlinu v půdě.

travina ostřice - Ostřice jako součást travní směsi. Jaké jsou její přednosti

Druhy a kultivary ostřice

Ostřice časná (Carex praecox), ostřice úzkolistá (Carex stenophylla) a ostřice pevná (Carex firma) patří společně mezi suchomilné druhy, které rostou i na přímém slunci, nevadí jim vítr a jsou zcela mrazuvzdorné. S některými se můžete setkat i v zídkách nebo ve štěrbinách skal.

Ostřice klasnatá (Carex spicata) a ostřice jarní (Carex caryophyllea) jsou ideální do prostředí, které je středně zásobené vodou a je nejčastější příměsí do travní směsi na zahradu. Velkou výhodou zejména ostřice klasnaté je to, že snese i zasolenou půdu a téměř všechny půdy kromě těch extrémně kyselých.

Ostřice obecná (Carex nigra) je téměř mokřadní rostlinou, které vyhovuje přemokřená půda, avšak nehodí se do často a nízko sečených trávníků.

motýl - Ostřice jako součást travní směsi. Jaké jsou její přednosti

Zdroj foto: commons.wikimedia.org

Ostřice pomáhají živočichům

Ostřice jsou součástí biodiverzity přírody a jsou na nich závislé i jiné organismy, např. motýli (okáč jílkový), můry a brouci (dřepčík, rákosníček). Takže až příště budete chtít hubit „plevel“ ve svém trávníku, raději si to rozmyslete a nechte všechny „plevelné“ rostliny vykvést. Vaše zahrada tak bude krásnější než sterilně čistý posekaný trávník.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář

17 + 14 =