barevná kopretina

Pařížská kopretina: Impozantní ozdoba na balkon či terasu

Pokud se vám líbí kopretiny, ale nemáte zahradu či místo pro jejich pěstování, tak si zvolte variantu pro pěstování v okrasné nádobě či v květináči. Nechte rozkvést balkon či terasu. Pařížská kopretina pochází z Kanárských ostrovů.

Jedná se o vytrvalý druh kopretiny, který však není mrazuvzdorný, proto je možné pěstování jen v nádobě a na podzim se musí přemístit do chladné a světlé místnosti. Od května je možné kopretinu mít venku na slunném stanovišti.  Dle konkrétní odrůdy se odvíjí barva květů. A tak si můžete vybrat, zda chcete tuto krásku se světle či citronově žlutými, růžovými či bílými květy, které se objevují od jara až do podzimu. Pokud bude na dostatečně světlém místě, může kvést i v průběhu zimy.

Jak je to s umístěním a zálivkou?

zluta kopretina - Pařížská kopretina: Impozantní ozdoba na balkon či terasu

Zdroj foto: en.wikipedia.org

Pro zdárné pěstování je třeba zvolit slunné stanoviště, které pozitivně přispívá k bohatému kvetení. Na zimu je třeba rostlinu přemístit do místnosti, kde bude mít potřebné světlo a teplota bude v rozmezí 5 až 10 °C. V době vegetace kopretina potřebuje vydatnější zálivku, v zimě je třeba zálivku zmírnit. Jde o to, že listy vypařují hodně vody, tudíž je nutná pravidelná zálivka. Stejně tak v době vegetace je důležité hnojení a to každý týden.

Rostlina potřebuje dobře propustnou zeminu. Množit kopretinu lze z letních řízků. Odkvetlá květenství se odstraňují, aby došlo k podpoře dalšího kvetení. Kopretina má ráda světlé a vzdušné stanoviště. Ve vytápěné místnosti trpí suchým vzduchem.

Kopretina coby symbol štěstí, přízně a bezpečí

Kopretiny byly odedávna považovány za symbol bezpečí, štěstí a přízně a důležitou pomůckou při věštění a různých rituálech. Rovněž o rostlině platí, že čím je starší, tím je krásnější. Však právě mezi nejoblíbenější květiny patří zpravidla ty, které svými úbory připomínají kopretiny a to tato pařížská samozřejmě splňuje na sto procent.

Uplatnění tento druh kopretiny najde v nádobách, ale lze upravovat i řezem do požadovaného tvaru a zapěstovat i na kmínku. Rostlina nepřesáhne 50 centimetrů. Jinak vlastní fantazii se meze nekladou a lze i tento typ kopretiny kombinovat s řadou dalších a půvabných rostlin. Díky tomu můžete utvářet doslova dokonalé živé kvetoucí obrazy tvořené krásou barevné palety.

Přestože se jedná o druh kopretiny s názvem pařížská kopretina, tak jak už je výše uvedeno, pochází rostlina z Kanárských ostrovů a proto potřebuje tolik slunce a dostatek světla. Výhodou je, že tento druh kopretiny je nenáročný na pěstování a nabízí bohaté a dlouhé kvetení.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Nenapravitelný optimista, kterého od dětství fascinuje moc, kouzlo a síla psaného i mluveného slova. Mou vášní je četba knih, psaní, dlouhé procházky, pobyt v přírodě a rekreační běh. Nezapomenutelné jsou mé vzpomínky na letní prázdniny, které jsem jako dítě zcela dobrovolně a s chutí trávila pletím zahrady a veškerou péčí o ni. Ten skvostný pohled na mé vítězství v boji s plevelem byl nejsladší odměnou. Jako dospělák si nyní užívám nejen relax v podobě rýpání se v hlíně, ale v pěstování květin, vlastní zeleniny a především bylinek. Vše pak praktikuji ve svém kulinářském umění a testuji na své rodině a známých :-)

Zanechte komentář