Solární panely: Solární elektřina je v poslední době skloňována z mnoha úhlů. Takže dost možná i vy uvažujete o pořízení nějak té solární elektrárny. Odpovíme vám na nejčastější otázky, které se k tomuto tématu váží.
Víme, kolik energie z panelů získáte, i to zda, zda lze přebytky nějak využít, nebo jen volně „odtečou do sítě.“ Snáze se tak dozvíte, zda se vám pořízení „solárů“ vyplatí či ne.
Proč si vlastně fotovoltaickou elektrárnu pořídit?
Vstupní investice není malá a jisté starosti budete mít i s její instalací. Jakmile se však pro investici rozhodnete, významně vylepšíte svou energetickou bilanci (myslíme tu mezi vaší domácností a dodavatelem energií). Vaše účty za elektřinu klesnou a vložená investice se během několika let vrátí.
Ale může vám třeba i malá střecha garáže nebo altánu zaručit energetickou nezávislost? Může, tedy pokud vsadíte na složitější systémy s akumulací elektřiny, které dokáží váš dům zásobovat elektřinou i po dobu několika hodin.
A ve hře je samozřejmě také ekologie. Fotovoltaická elektřina vyrábí energii ze slunečního záření, tedy plně obnovitelného zdroje. Můžete ji používat na cokoliv – od prostého ohřevu vody až po kompletní vytápění nemovitosti. Ušetříte si tak starosti se sháněním paliva apod.
Kolik elektřiny lze ze solárních panelů získat?
Tady je odpověď už trochu složitější. Jde o výkon každého jednotlivého fotovoltaického panelu. Aby bylo možné jednotlivé modely mezi sebou efektivně porovnávat, využívá se tzv. špičkový výkon (Wp). Jde o výkon, měřený za ideálních podmínek, kdy sluneční světlo (s přesně definovaným spektrem) o výkonu 1 000 Wp/m2 dopadá kolmo na panel a to při okolní teplotě 25 °C.
Jde o maximum, které vám každý panel může nabídnout v ideálních podmínkách. Pokud se však nenacházíte na rovníku, nepočítejte s tím. Mimochodem, už obyčejné zatažení oblohy sníží výkon panelu na desetinu.
A jak je to v ČR? Tady můžeme počítat během celého roku přibližně s jedním MWh slunečního záření, které dopadne na metr čtvereční. Vše je samozřejmě odvislé od orientace střechy a dalších okolních podmínkách. I smog ve městě dokáže výkon solární elektřiny oproti čistému vesnickému prostředí snížit.
A vzít v úvahu musíte také účinnost jednotlivých typů solárních panelů. I když se někdy mluví až o 25 %, jde zatím jen o modely, dostupné spíše v laboratorních podmínkách, ty nejlepší polykrystalické panely, které jsou aktuálně na našem trhu k dostání, vám nabídnou účinnost 12-17 %. Mikrokrystalické pak 14-18 % a amorfní (tenkovrstvé) 7-9 %.
Licenci nepotřebujete, se ziskem však nepočítejte
Doba divokých solárových mejdanů skončila v roce 2016. Od této doby nepotřebují malá zařízení žádnou licenci, ovšem nesmí se ani používat jako zdroj zisku. Pod pojmem malá myslíme ty s maximálním výkonem do 10 kW.
Kromě dalších parametrů musí být součástí celého systému rovněž zařízení, které zamezí dodávce elektřiny do tras distribuční soustavy v místě připojení. Výjimku mají jen přetoky nadbytečné energie.
S čím je ještě třeba počítat
Z výše uvedeného je patrné, že jen jeden panel vám na střeše domu či garáže stačit nebude. Několik fotovoltaických panelů je tedy nutné zapojit do tzv. sériového řetězce, za pomoci něhož se jejich výkon nasčítá. A potřebovat budete také solární střídač s odpovídajícím výkonem. Ten změní stejnosměrné napětí na žádoucí střídavé. A odtud už bude energie proudit do celého domu.
V ideálním případě by měla na vše stačit jedna fáze, které se postará o to, aby vyrobená energie šla do spotřebičů, které ji spotřebovávají. V praxi však nechcete mít takovou technickou a bezpečnostní nevýhodu. A zapomenout nesmíte ani na přepěťovou ochranu, jinak by celý systém za statisíce mohl snadno zničit jeden jediný blesk.
Máte-li více zdrojů, nevyhnete se zapojení celého centra řízení, určujícího směr proudění energie. A samozřejmostí je i speciální elektroměr mezi vaší nemovitostí a dodavatelem energií. S optimalizací spotřeby vám pak může pomoci asymetrický střídač, který energie rozděluje podle potřeby. Jde však o další investici, která vám pořízení solární elektrárny prodraží.
A nutná je rovněž instalace akumulátorových setů či zásobníků na vodu, které vám pomohou využít aktuálně nadbytečnou energii, samozřejmě se zařízením, aktivně bránícím přebití či přehřátí.
Můžete na solární energii také něco vydělat?
Pokud si už malujete, jak svou elektřinu odprodáte, pak vás zklameme. Na mikrozdrojích od zmíněného roku 2016 vydělávat nelze. Navíc ani předtím nebyly výkupní ceny nijak oslňující. Úsporu tedy hledejte v tom, kolik peněz ušetříte ročně za odebranou elektřinu.
Nebojte se využít i tzv. virtuálních baterií, do nichž lze ukládat aktuálně přebytečnou elektřinu a později si jejich obsah „vybrat“ ve chvíli, kdy vaše vlastní zdroje nedostačují. Na tuto službu je nutné se poptat o svého dodavatele energie. Během léta můžete každý měsíc vyprodukovat navíc až 30 % energie, kterou můžete později využít třeba v zimních měsících.
A ještě jednu proměnnou vezměte při pořízení solární panelů v úvahu: dotace. Aktuálně stále běží Nová zelená úsporám, která může vaši investici snížit až o 150 000 Kč (v závislosti na zvoleném druhu pořízeného zařízení). Návratnost se tak může významně urychlit.
Navíc lze tuto dotaci kombinovat i s některými dalšími – například s dotacemi na zateplení apod. Ovšem neobejdete se bez odborně vypracovaného projektu, což je otázka minimálně několika tisíc.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz