Jaké motýli máme na kopřivách: Máte na zahradě nebo za plotem kopřivy? Pokud ano, ukážeme vám, proč je rozhodně nelikvidovat – nebo alespoň ne úplně. Vždyť jejich tmavě zelené listy se mohou stát vítaným útočištěm pro mnoho druhů motýlů.
Podívejte se, jak vypadají jejich housenky, abyste si je pro příště třeba omylem nespletli s nějakým škodlivým hmyzem! Budete se divit, kdo všechno k vám na zahradu díky kopřivám zavítá.
Babočka kopřivová (Aglais urticae)
Je jasným topem. Její žluto-černé housenky se na kopřivách často shromažďují do velkých skupin a menší porost mohou dokonce zcela zlikvidovat. Samičky baboček kladou vajíčka jen na listy kopřivy dvoudomé a jejich housenky žádnou jinou potravu nepřijímají.

Babočka kopřivová
Babočka bodláková (Vanessa cardui)
I když nám její jméno napovídá, že její potomstvo se nejraději živí bodláky, můžeme na ni narazit i na mnoha jiných rostlinách. Kromě kopřiv jde pak o rozličné plevely z čeledi hvězdnicovitých. Bohužel je zahrádkáři někdy objevují i na okrasných máčkách či bělotrnech, a proto je likvidují.
Měli byste vědět: Babočka bodláková je známá svými dlouhými lety. Na jaře k nám tito motýli často přiletí od Středozemního moře, aby se na podzim zase vydali zpět.

Babočka bodláková
Babočka síťkovaná (Araschnia levana)
Máte-li zahradu poblíž lesa, pak vám určitě nebude tato návštěvnice neznámá. Je zajímavé, že se jarní a letní generace babočky síťované navzájem výrazně liší. Své jméno vám objasní, teprve když složí křídla – tehdy totiž kresba sítě naplno vynikne. Její housenky se živí výhradně kopřivou dvoudomou.

Babočka síťkovaná
Babočka admirál (Vanessa atalanta)
I když si tohoto motýla vybavujeme spíše z ovocných sadů, kde se dospělí jedinci s chutí krmí na přezrálém ovoci, jeho housenky nám dělají společnost už mnohem dříve. Nejsou omezeny jen na kopřivu dvoudomou, chutná jim i žahavka. Dohromady se však shlukují jen nerady, mnohem spíše na ně narazíme osamoceně.

Babočka admirál
Babočka bílé C (Polygonia c-album)
I tento motýl je co do dospělého vzhledu značně variabilní, ovšem jeho housenky si nespletete. Kromě kopřiv jim jako hostitelská rostlina může posloužit i chmel nebo vrba. Nejvíce jim však prospívají kopřivy, na těch rostou nejrychleji. Pověstné bílé C pak opět uvidíte výhradně na rubu složených křídel.
Měli byste vědět: Dříve byla k vidění i velmi podobná Babočka bílé L (Polygonia l-album), ta však ve střední Evropě již vyhynula.

Babočka bílé C
Babočka paví oko (Inachis io)
Pamatujeme si ho především díky jeho nevšední strategii přežití. Zatímco mnozí jiní motýli se snaží maskovat, jak jen to jde, babočka paví oko s gustem roztáhne křídla třeba i při sání nektaru. Snaží se potenciální útočníky odstrašit právě velký očima v kresbě křídel, případně alespoň odvést útok od nejzranitelnějších částí svého těla. Její housenky jsou černé, pokryté štětinami. Kromě kopřivy jim ovšem chutná také chmelové listí.

Babočka paví oko
Bonus navíc: otakárci
Jako motýli jsou nepřehlédnutelní, ovšem jejich housenky často nechtěně likvidujeme. I díky tomu těchto krasavců v naší přírodě ubývá. A jak je tedy poznat?
Otakárek fenyklový (Papilio machaon)
Tento nádherný motýl klade svá vajíčka téměř výhradně na rostliny z čeledi miříkovitých. I proto ho můžete objevit například na mrkvi. Naopak chcete-li ho potěšit cíleně, můžete si na svou zahradu zasadit okrasnou třemdavu bílou, kterou také nepohrdne. Jeho housenky jsou zpočátku nenápadné – maskují se do podoby ptačího trusu. Ovšem jakmile povyrostou, objeví se u nich typické „varovné“ zbarvení, díky čemuž se snaží své okolí přesvědčit o tom, že jsou nebezpečné.

Otakárek fenyklový
Otakárek ovocný (Iphiclides podalirius)
Je méně známý, než jeho předcházející příbuzný a z naší krajiny bohužel postupně mizí. Potřebuje prosluněné stráně a listy hlohu jako krmivo pro své potomstvo. Ovšem housenky vezmou zavděk i listy slivoní, jestliže nejsou ošetřeny žádnou chemií. Právě chemické ošetřování sadů stojí za jejich hlavním úbytkem. Pomoci jim můžeme vysazením keře hlohu na dobře osluněném místě.

Otakárek ovocný
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz