popenec

Popenec břečťanovitý: Bylinka, která vám roste jako plevel na zahradě

Mezi kopřivami a pampeliškami je celkem nenápadný, avšak nachází se téměř na každé zahradě, takže se jedná o bylinku, kterou si nemusíte cíleně pěstovat. Tato plazivá rostlinka popenec  břečťanovitý dostala i mnoho poetických jmen, jako např. kočičí tlapka, kondrlík či kundrtálek.

Co popenec obsahuje

Popenec obsahuje velmi mnoho zdraví prospěšných látek. Patří mezi ně třeba vitamin C, třísloviny, hořčiny, vonná silice, pryskyřice, cholin, saponiny či minerální draselné soli. Díky tomu je popenec prospěšný zejména játrům, která čistí a detoxikuje, pomáhá při trávicích a dýchacích potížích, zmírňuje kašel a tlumí průjem. Používá se i zevně, a to jako tinktura na kožní potíže, obklady na ekzémy či akné, můžete si z něj vyrobit pleťovou masku na problematickou pleť i kloktat jej při bolestech v krku.

Čaj z popence

popenec brectanovity - Popenec břečťanovitý: Bylinka, která vám roste jako plevel na zahradě

Jeffdelonge at French Wikipedia / CC BY-SA (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)

Nejjednodušším receptem z popence je čaj, který využijete jak na podporu trávení, tak na posílení jater (zejména na jaře) i žlučníku, ale také na zmírnění kašle. Příprava je skutečně jednoduchá: 1 lžičku kvetoucí natě zalijte 250 ml vroucí vody a necháme louhovat 5 minut. Pijte 2–3 denně 1 šálek po doušcích, nejlépe před jídlem.

Kloktadlo z popence

Při bolestech v krku se osvědčilo kloktadlo z popence a dalších bylin – je lépe je použít sušené: 1 díl popence, 1 díl tymiánu, 1 díl listů šalvěje a 1 díl listů ostružiníku. Hrst směsi zalijeme 250 ml studené vody, přivedeme k varu a louhujeme 20 minut. Necháme zchladnout a kloktáme podle potřeby i několikrát denně.

Popencová tinktura

Tinkturu využijete jednak na kloktání a jednak i na obklady při zánětech kůže nebo ekzémech. Tinkturu vyrobíte podobně jako jiné tinktury z bylinek. Popenec (kvetoucí nať) natrháme za slunného odpoledne. Vložíme ji do sklenice a zalijeme 40% alkoholem. Necháme louhovat 3 týdny a pak přecedíme do čistých skleniček z tmavého skla. Tinktura je velmi silná, takže jak na obklady, tak na kloktání nakapeme cca 20 kapek do 250 ml vody a použijeme.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář

Zavřít