Sušení ovoce a zeleniny má výrazné výhody oproti konzervování, mražení nebo jiným metodám konzervování, které vyžadují extrémní teploty. Sušené potraviny vyžadují jen málo energie, pokud mají být skladovány ve srovnání se zmrazenými předměty, které vyžadují chlazení a konzervované předměty vyžadující vaření.
Sušené ovoce a zelenina váží méně a zabírají méně prostoru než konzervy. Zachovávají většinu vitamínů a minerálů. Neztrácejí vlákninu. A neztrácejí chuť.
Některé druhy ovoce – například banán – jsou obzvláště vhodné pro sušení. Sušení rajčat a jiných produktů z vaší zahrady vám poskytne sušené pochoutky, které nenajdete v obchodech s potravinami. Navíc mají sušené výrobky i delší trvanlivost.
Co je na tom nejlepší, je to, že potraviny, které vysušíte, jsou mnohem levnější než ty, které kupujete v obchodech. Dalším plusem: na rozdíl od sušeného ovoce a zeleniny zakoupené v obchodě víte, jak byly zpracovány a jaké přídatné látky byly (nebo nebyly) přidány.
Moderní sušičky potravin způsobují, že sušení ovoce a zeleniny v domácnostech je relativně rychlé a pohodlné. Na druhou stranu dlouhodobé sušení například na slunci je taktéž efektivní a navíc šetří energii. Další možností je sušení ovoce v troubě, i když to není tak efektivní, je stále oblíbené.
Příprava jídel pro sušení – zabraňující zbarvení ovoce a blednutí zeleniny – je nezbytným krokem bez ohledu na to, jakou techniku sušení používáte. Správné skladování prodlužuje životnost sušené ovoce a zeleniny. Zde je to, co potřebujete vědět, abyste začali sušit zahradní výrobky doma.
Principy sušení
Sušení extrahuje vlhkost z ovoce a zeleniny. Odstranění této vlhkosti inhibuje bakterie, plísně a další mikroorganismy, které způsobují znehodnocení produktů. Sušení při správných teplotách uchovává přirozené enzymy a také zabraňuje enzymatickému poškození během skladování.
Dva komplementární faktory usnadňují sušení: teplo a vlhkost. Teplé a méně vlhké podmínky podporují nejrychlejší sušení. Správná cirkulace vzduchu umožňuje, aby se teplo a nízká vlhkost vysušili ovoce a zeleninu rychle a efektivně.
Cirkulace vzduchu – odvedení odpařené vlhkosti z potraviny – usnadňuje rychlé sušení. Čím více povrchu je vystaveno pohybujícímu se vzduchu, tím rychleji a účinněji dochází k vysychání. Tenké krájení a ponechání prostoru kolem sušeného produktu je taktéž důležité. Nikdy nepokládejte ovoce, nebo zeleninu na sebe.
Sušení venku
Praxe sušení ovoce a zeleniny na volném prostranství se datuje od počátku zaznamenaného času. Označení „sušené na slunci“ se stalo gurmánským postupem, kterým se označují meruňky, mango a zejména rajčata. Sušení na venkovních plochách nevyžaduje mnoho zařízení – jen podnosy, nebo jinou nádobu pro sušení – ale vyžaduje určité minimální podmínky.
Ovoce, včetně jahod, jablek, hroznů a třešní, s relativně vysokým obsahem cukru a kyselin, jsou dobrými kandidáty na venkovní sušení. Nepoužívejte hliníkové podnosy nebo ty, které byly pozinkovány.
Ovoce zakryjte tenkým tkaným ručníkem a umístěte jej tam, kde může slunce dodat své teplo (i uvnitř).
Některé oblasti země nepřispívají k sušení na slunci. Denní teploty nad 27 stupňů Celsia jsou ideální. Vlhkost pod 60% je nutností.
Sušení uvnitř
Zpracování ovoce a zeleniny v sušícím zařízení je nejvhodnější a nejúčinnější způsob sušení. Je také energeticky nejnáročnější, využívá elektrickou energii k ovládání topného tělesa a ventilátoru. Měly by mít přesný termostat, který dokáže udržovat ideální teploty.
Příprava ovoce a zeleniny pro sušení
Nejlepší výsledky pocházejí z kvalitních produktů. Nepoužívejte pohmožděné ovoce nebo ovoce, které je příliš zralé (nejlepší je ovoce těsně před tím, než je úplně zralé). Žádná forma zachování nikdy nebude lepší, než před zpracováním.
Většina zeleniny musí být před sušením nařezána na menší velikosti.
Kyselina askorbová (vitamín C) a kyselina citronová se často používají jako předběžná úprava k udržení ovoce před hnědnutím.
Medový dip je osvědčená a skutečná léčba, která zabraňuje změně barvy. Polovinu šálku cukru rozpusťte na jeden a půl až dvě šálky vroucí vody. Nechte vychladnout a vmíchejte půl šálku medu. Ponořte plátky sušeného ovoce do připravené teplé směsi, a vyložte například na plech s pečícím papírem.
TIP:
Vše pro zahradu, domácí potřeby a mnoho dalšího můžete zakoupit ZDE
Přinášíme rady, typy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz