tamarind

Hledáte osvěžující ovoce s léčivými účinky? Zkuste tamarind indický

Indickou specialitou, kterou lze konzumovat čerstvou i zpracovanou, je zajímavý tamarind, plod stromu s názvem tamarind indický. A co všechno vám toto ovoce přinese?

Jak tamarind vypadá

Ovoce se skrývá v lusku a dá se konzumovat čerstvé, sušené i tepelně zpracované. Dužina má kyselou až sladkokyselou chuť, která je velmi osvěžující. Vzdáleně připomíná chuť sušených švestek. Dužina je vláknitá a má poněkud lepivou konzistenci.

Co tamarind obsahuje

Tamarind obsahuje kyselinu vinnou, která stojí za jeho nakyslou chutí. Dále má velký obsah železa, draslíku, vápníku, selenu a mědi. Tamarind se používá v lidovém léčitelství k tlumení horečky, ale také při zácpě a žaludečních potížích. Kdysi byl využíván i proti kurdějím, zejména u námořníků.

tamarind indický - Hledáte osvěžující ovoce s léčivými účinky? Zkuste tamarind indický

Tamarind

Jak tamarind konzumovat

Tamarind můžeme konzumovat syrový, vyloupnutý z lusku, jako zajímavý a exotický dezert. Stejně tak je však z něj možné připravit marmeládu, resp. povidla, je také součástí worcesterové omáčky i některých omáček na steaky nebo čatní. V místech, kde se pěstuje, se ze semen lisuje olej a ze dřeva se vyrábí nábytek i staví domy, neboť je poměrně tvrdé a trvanlivé.

Dá se pěstovat i v bytě

Semena tamarindu celkem dobře klíčí, a tak se tato rostlina dá pěstovat i v bytě. Nenaroste samozřejmě velikosti stromu jako v tropických oblastech, avšak daří se jí dobře, když jí poskytnete příznivé podmínky. Dejte ji na světlé a teplé místo, jako substrát použijte zeminu smíchanou s pískem, zálivku volte spíše nízkou, protože nesnáší přemokření. Chraňte ji před průvanem a samozřejmě i mrazem. V bytových podmínkách se bude jednat o okrasnou pokojovku, plodů se bohužel v našem pásmu nedočkáte.

 

TIP:

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář