třešbě

Výběr třešní je obrovský. Jakou zvolit právě do té vaší zahrady?

Třešeň do zahrady vnáší své kouzlo. Na jaře voňavé květy, pod kterými si přejí dostat polibek jak čerstvě zamilovaní, tak i dlouhodobé páry, v létě pak sladké plody a na podzim barevné listy. Jaká třešeň se bude hodit do té vaší?

Srdcovky, nebo chrupky

Podle tvaru plodu, tuhosti dužiny a barvy se rozeznávají dva druhy třešní: Zatímco srdcovky mají typicky srdčitý tvar, měkkou dužinu i slupku, barvu červenou až černou a zrají nejčastěji velmi brzy, pak chrupky mají tuhou dužinu, pevnou slupku, barvu od žluté přes červenou až po černou a zrají později.

Třešně jsou cizosprašné

Pozor musíte dávat na to, že všechny odrůdy třešní jsou cizosprašné, takže nestačí mít v zahradě jen jeden strom. O vhodných odrůdách, které navzájem fungují jako opylovači, se informujte hned při nákupu, ať nejste později zklamaní.

Vhodné stanoviště

Ačkoliv existují třešně, které budou růst a plodit na jakémkoliv stanovišti, najdeme samozřejmě i výjimky: např. chrupka Kordia vyžaduje hlubokou propustnou půdu, ale zase je vhodná i do vyšších poloh. Napoleonova potřebuje stanoviště bohaté na živiny a navíc nižší polohu a chráněné stanoviště. Srdcovka Karešova přímo miluje teplé jižní svahy a dostatek vláhy.

třešně - Výběr třešní je obrovský. Jakou zvolit právě do té vaší zahrady?

Náchylnost k chorobám

U třešní si musíte dávat pozor zejména na moniliózu, mráz, vrtuli třešňovou (klade vajíčka do nezralých plodů a způsobuje červivost) a některé jsou choulostivé na přemokření. Mezi nejodolnější odrůdy patří chrupka Burlat, srdcovky Karešova, Kaštánka, Adélka a Rivan. Na vrtuli třešňovou nejvíce trpí odrůdy Granát, Hedelfingenská a Kordia. Na přemoření je choulostivá Napoleonova – může pak trpět klejotokem, v zimě namrzat a zcela uhynout.

Vzrůst stromu

U třešní nenajdeme odrůdu, která by tvořila jen malý strom. Nejčastěji rostou středně silně (Napoleonova, Van, Rivan, Adélka, Justyna, Sandra, Sylvana). Některé rostou i velmi bujně a silně a jsou vhodné jen do velké zahrady (Karešova, Kaštánka, Burlat, Granát).

Na co se hodí plody

U všech třešní jsou plody vhodné primárně k přímé konzumaci. Některé se však hodí i k dalšímu zpracování a konzervování – v tom případě vybírejte zejména následující odrůdy: Granát, Halka, Justyna, Sandra, Sylvana.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Profilový obrázek

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít