ruj skumpa

Půvab cizokrajné ruje – okrasný solitér do větší i menší zahrady

Pro ruje se často používá název škumpy. Vysazují se v okrasných zahradách ve dvou rozdílných rodech a mají společnou vlastnost – na podzim změní barvu svých listů, čímž zaujmou i po sezóně.

Rod ruje má dva odlišné druhy – Cotinus coggygria a Cotinus obovatus. Druhý jmenovaný je keř až strom, který má původ v Severní Americe a u nás se nepěstuje. První výše jmenovaný druh je keřovitou rostlinou mající původ v Evropě a kromě prvotního botanického názvu je možné se shledat v českých zahradách s přibližně desítkou kultivarů.

Atraktivní a nenáročný keř

V zahradách a v parcích je možné vidět druh ruje vlasaté. Samotný název odpovídá vzhledu, neboť po odkvětu se zahalí do jemných, krásných a propletených vlasů. Květy ruje vlasaté mají žlutavou barvu, jsou uspořádané v latnatých květenstvích. Keř vás obdaruje květy v měsících červen až červenec.

Listy ruje vlasaté jsou oválné až obvejčité, dlouhé 3 až 8 centimetrů. Na podzim listy všech kultivarů změní barvu před opadem na oranžovou až žlutou. Větve jsou dlouhé, převislé, pruhovité a každý rok narůstají až o jeden metr. Ruj vlasatá je odolným keřem a její pěstování není náročné.

Způsoby množení

Ruj vlasatou je možné množit generativně, tj. výsevem v jarních měsících. Kultivary lze množit pouze vegetativně klasickými nebo kořenovými řízky na podzim. Množení řízkováním je zdlouhavým procesem a není ideální, neboť rostliny obtížně zapouštějí kořeny. Nejčastější metodou je roubování na semenáče původního botanického druhu.

Podmínky pro zdárný růst

Základ tvoří propustná půda, nejlépe hlinitopísčitá s příměsí vápence. Pokud má ruj vlasatá půdu bohatou na živiny, není potřeba hnojení. Rostlina, která snáší velmi dobře mrazy, jen při velmi nízkých teplotách namrzají konce u mladých výhonků, které stačí na jaře pouze odstřihnout.

Rostlině vyhovuje teplé, chráněné a především světlé místo. Kultivary s barevnými listy je příhodné pěstovat na přímém slunci, jinak ztratí své atraktivní zbarvení. Zelenolisté odrůdy snesou i mírnější stín, nicméně lépe se jim daří na plném slunci.

Ruj vlasatá je odolná vůči suchu, rozhodně lépe snáší sušší stanoviště než trvale mokrou půdu. Z tohoto důvodu zaléváme pouze tak, aby půda byla vlhká, ne přemokřená.

Ideální je ponechat keř bujně růst, který doroste do výšky zhruba 2 až 3 metry, maximálně 5 metrů. Ruj vlasatá kvete na dvouletém dřevě a není vhodné ji každoročně kompletně seříznout, pokud se chceme pokochat bohatou krásou květů. Nejlépe ruj vynikne jako samostatně rostoucí keř. Vysadit lze i jako pozadí pro menší dřeviny.

Ruj může ozdobit i menší zahradu, neboť snáší dobře řez, tímto si můžete vypěstovat hustý a rozvětvený keřík potřebné velikosti či okrasný stromek s celistvou korunkou.

TIP:

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Štítky
,

Nenapravitelný optimista, kterého od dětství fascinuje moc, kouzlo a síla psaného i mluveného slova. Mou vášní je četba knih, psaní, dlouhé procházky, pobyt v přírodě a rekreační běh. Nezapomenutelné jsou mé vzpomínky na letní prázdniny, které jsem jako dítě zcela dobrovolně a s chutí trávila pletím zahrady a veškerou péčí o ni. Ten skvostný pohled na mé vítězství v boji s plevelem byl nejsladší odměnou. Jako dospělák si nyní užívám nejen relax v podobě rýpání se v hlíně, ale v pěstování květin, vlastní zeleniny a především bylinek. Vše pak praktikuji ve svém kulinářském umění a testuji na své rodině a známých :-)

Zanechte komentář