Pojmenování turan kanadský vám možná mnoho neříká, ale tuhle rostlinku jste jistě již párkrát potkali na svých vycházkách do přírody. Roste totiž na pasekách, suchých stráních, ale i podél cest a všimnout si jí můžete díky kulovitým lampionkům s ochmýřenými nažkami, které vznikají po odkvětu.
Odkud pochází
Turan kanadský, jak již název napovídá, pochází ze Severní Ameriky, jeho domovem je především Kanada a severní části Spojených států. Do Evropy byla zavlečena za období kolonizace a zcela tady zdomácněla.
Co se sbírá a proč
Z turanu se sbírá nať. Nejdůležitější účinnou látkou bylinky jsou třísloviny. Bylina má svíravé účinky a používá se při krvácení dásní a paradentóze, také při krvácení z nosu, nebo proti krvácejícím hemeroidům, na zastavení průjmu (dříve se používala i při úplavici), je také močopudná, pomáhá při ledvinových kamenech, při zánětech močového měchýře a při revmatismu. Dále je možné ji užívat při cukrovce anebo při výskytu střevních parazitů (roupi, škrkavka apod.).
Čaj z turanu kanadského
Na vnitřní i vnější použití se hodí následující čaj. 2 lžičky řezané sušené natě turanu zalijeme 0,25 litrem vroucí vody a necháme 30 minut stát. Pijeme zcela vychladlý, nejlépe 1 až 2 šálky denně. Nebo vychladlým odvarem vyplachujeme ústa při krvácení z dásní. Vychladlý odvar lze také použít jako sedací koupel při krvácejících hemeroidech.
Tinktura z turanu
1 lžíci řezané sušené natě zalijeme 3 lžícemi lihu nebo jiného alkoholu. V uzavřené lahvičce pak necháme 14 dní stát na světle. Používáme zevně při revmatických potížích – postižené místo natíráme podle potřeby až 3x denně. Zředěné můžeme použít i na výplach dutiny ústní – ředíme vodou v poměru 1:10.
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz