turan kanadský

Neznámý turan kanadský

Pojmenování turan kanadský vám možná mnoho neříká, ale tuhle rostlinku jste jistě již párkrát potkali na svých vycházkách do přírody. Roste totiž na pasekách, suchých stráních, ale i podél cest a všimnout si jí můžete díky kulovitým lampionkům s ochmýřenými nažkami, které vznikají po odkvětu.

Odkud pochází

Turan kanadský, jak již název napovídá, pochází ze Severní Ameriky, jeho domovem je především Kanada a severní části Spojených států. Do Evropy byla zavlečena za období kolonizace a zcela tady zdomácněla.

turan kanadský calphotos.berkeley.edu  - Neznámý turan kanadský

Zdroj foto: calphotos.berkeley.edu

Co se sbírá a proč

Z turanu se sbírá nať. Nejdůležitější účinnou látkou bylinky jsou třísloviny. Bylina má svíravé účinky a používá se při krvácení dásní a paradentóze, také při krvácení z nosu, nebo proti krvácejícím hemeroidům, na zastavení průjmu (dříve se používala i při úplavici), je také močopudná, pomáhá při ledvinových kamenech, při zánětech močového měchýře a při revmatismu. Dále je možné ji užívat při cukrovce anebo při výskytu střevních parazitů (roupi, škrkavka apod.).

Čaj z turanu kanadského

Na vnitřní i vnější použití se hodí následující čaj. 2 lžičky řezané sušené natě turanu zalijeme 0,25 litrem vroucí vody a necháme 30 minut stát. Pijeme zcela vychladlý, nejlépe 1 až 2 šálky denně. Nebo vychladlým odvarem vyplachujeme ústa při krvácení z dásní. Vychladlý odvar lze také použít jako sedací koupel při krvácejících hemeroidech.

Tinktura z turanu

1 lžíci řezané sušené natě zalijeme 3 lžícemi lihu nebo jiného alkoholu. V uzavřené lahvičce pak necháme 14 dní stát na světle. Používáme zevně při revmatických potížích – postižené místo natíráme podle potřeby až 3x denně. Zředěné můžeme použít i na výplach dutiny ústní – ředíme vodou v poměru 1:10.
 

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář