škůdci

Nejčastější škůdci citrusů

Citrusy se dají v našich podmínkách docela dobře pěstovat. Jedinou jejich nevýhodou však je poměrně velké množství škůdců, kteří je mohou napadnout. Přinášíme vám jejich přehled a také prostředky, jak se proti nim bránit.

Mšice

Snad nejrozšířenějším škůdcem nejen citrusů, ale i dalších rostlin jsou právě mšice. Mšice není třeba dlouze představovat, existuje jich sice několik druhů, ale jedno je jim společné: zavalité tělo, které je podle druhu zelené, hnědé nebo černé. Mšice škodí hlavně mladým rostlinám, mladým výhonkům a nejmladším listům. Přítomnost mšic poznáme podle toho, že se listy stáčejí a kroutí. Rostlinám škodí zejména sání rostlinných šťáv, ale také přenos virových onemocnění. Na mšice platí mráz, horké letní počasí a predátoři (slunéčko sedmitečné). Ale pokud pěstujeme citrusy v bytě, v zimní zahradě nebo ve skleníku, musíme sáhnout po chemickém postřiku.

molice wikipedia.org  300x300 - Nejčastější škůdci citrusů

autor fotografie: wikipedia.org

Molice

Druhým nejčastějším škůdcem citrusů jsou molice. Je to bílý motýlek velký asi 2 mm a najdeme jej na spodní straně listů. Škodí sáním. V podstatě jediným prostředkem k likvidaci molic je chemický postřik, který však musíme vícekrát zopakovat, protože nezahubí poslední larvální stádium, kdy je larva zabalena do voskového obalu.

Svilušky

Svilušky poznáme podle červené či načervenalé barvy. Napadení sviluškou zjistíme podle charakteristických nažloutle tečkovaných listů, později žlutých, pokrytých pavučinkami na rubu. Rovněž proti sviluškám musíme chemický postřik aspoň dvakrát zopakovat.

Červci

Nejrozšířenějšími jsou červec paprsčitý a červec citrusový. Byli k nám zavlečeni z teplých oblastí společně s rostlinami. Červce prozradí voskové výpotky, které připomínají chomáčky bílé vlny v úžlabí listů anebo na plodech. Mohou způsobit masivní opadávání plodů. Při malém napadení rostlin můžeme jednoduše napadené části otrhat. Při větším však musíme sáhnout po chemickém nebo minerálním postřiku.

Štítenky a puklice

Posledními, ale neméně úpornými škůdci jsou tito dva blízcí příbuzní. Pojmenování dostali podle hnědého ochranného štítku na těle. Přisávají se na listy a způsobují velké skvrny. Listy rostliny žloutnou a opadávají, rostlina postupně usychá a hyne. Při menším napadení stačí omýt rostlinu teplou vodou se saponátem, při větším musíme sáhnout po chemickém postřiku.
 

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář