vres

Vřes uklidňuje, pomáhá s nespavostí a je protizánětlivý

Vřes je oblíbená okrasná rostlinka, která nechybí v žádné podzimní dekoraci. Vydrží velmi dlouho. Málokdo už ví, že má také léčivé účinky. Jako léčivka se však užívá pouze původní druh vřesu. Zahradní kultivary, které mohou být různě barevné, ponecháme výhradně do dekorací.

Vřes vykvétá začátkem srpna

Vřes obecný (Calluna vulgaris) je stálezelený nízký keřík, dorůstající výšky 15-20 cm. Je bohatě větvený, polodřevnatý s jehlicovitými listy. Kvete od srpna do listopadu růžovofialovými nebo bílými květy. Pokud se mu na některém místě daří, dokáže vytvořit zdaleka viditelné barevné koberce-vřesoviště.

Má rád sucho, proto ho najdeme nejčastěji na slunných loukách, pastvinách, mýtinách, skalách a mezích. Vřes známe hlavně ze zádumčivých krajin Anglie a Skotska, kde vytváří přírodní vřesoviště. Můžete si také založit vlastní vřesoviště na zahrádce.

vres kvet - Vřes uklidňuje, pomáhá s nespavostí a je protizánětlivý

Zdroj foto: pixabay

Léčivá síla vřesu

Rostlina se především přidává do směsí léčící nemoci ledvin a prostaty. Dezinfikuje močové cesty a působí protizánětlivě. Může nám tedy pomoci se záněty močových cesta a ledvin, pískem či kameny v močových cestách, řezáním při močení.

Jeho diuretické vlastnosti ocení hlavně ti, kteří trpí na zadržování vody a otoky. Má detoxikační účinek, odplavuje toxiny z těla a může tak napomoci hubnutí.

Potopudný účinek je vítán zejména při nachlazení. Pomáhá při poruchách metabolismu. Reguluje trávení a působí proti průjmu. Vřes může být vhodným pomocníkem při gynekologických problémech – protizánětlivý účinek.

Může vyřešit i váš špatný spánek a nervozitu – spolu se šalvějí uklidňují a navodí lepší usínání. Doporučoval se jako lék na revmatismus. Zevně má hojivé účinky na pokožku, využívá se jeho stahujícího vlastností k léčbě ran nebo akné.

Co se sbírá?

Sbírá se kvetoucí nať, dokud ještě není dřevnatá. Mohou se sbírat i samotné květy, kdy je z natě jednoduše sdrhneme. Pokud vám v ruce zůstane i pár lístečků, nic se neděje. Sušíme ve stínu, schne poměrně dobře, není třeba umělé teplo.

Nať svážeme do svazečků a pověsíme. Správně usušený vřes si uchovává barvu květů i natě. Sušený vydrží dlouho bez ztráty účinných látek.

caj - Vřes uklidňuje, pomáhá s nespavostí a je protizánětlivý

Zdroj foto: pixabay

Vřes a vřesovec – pozor na záměnu

Na první pohled není úplně jednoduché je od sebe rozeznat a mnoho lidí si je také plete. Mají i podobné nároky, takže je najdete na stejném místě. Vodítkem vám může být doba kvetení, vřes kvete od srpna do listopadu. Vřesovec nasadí poupata na podzim a kvete na jaře.

Je ještě jedna lidová metoda, pokud by vedle sebe stály tyto dvě rostliny, tak vřesovec bývá ten na pohled hezčí, s bohatšími květy, naopak vřesu spíše vynikají jehlicovité lístky.

Vřesový odvar

  • 2 lžičky sušených květů nebo 2 celé natě
  • 500 ml vody

Vřes nasypeme do hrnce a přidáme vodu. Přivedeme k varu a 1 minutu vaříme. Odstavíme a necháme přibližně 15 minut ještě louhovat. Nakonec scedíme a popíjíme vlažný.

Vřesový med při nachlazení a kašli

  • 2 hrsti rozemletých vřesových květů
  • 3 citrony nakrájené na kolečka
  • 1 l vody
  • kousek celé skořice
  • 2 l medu

Vřes dáme do hrnce, přidáme skořici a přivedeme k varu. Následně vaříme na mírném ohni 20 minut. Sejmeme z plotýnky a přidáme na kolečka nakrájené citrony. Ponecháme louhovat 24 hodin. Po uplynutí dony scedíme, přidáme med a zamícháme. Uchováváme v chladu. Při nachlazení a kašli užíváme 3 lžičky denně.

Vřesový olej na ošetření pleti

  • 35 g sušeného vřesu
  • 500 ml přírodního oleje (olivový, mandlový, sezamový…)

Vřes dáme do uzavíratelné láhve a zalijeme olejem. Ponecháme alespoň 3-4 týdny macerovat. Denně opatrně protřepeme. Po uplynutí doby přecedíme nebo přefiltrujeme. Používáme na citlivou pokožku, je vhodný například na aknózní pleť.

Vonný polštářek na uklidnění a dobrý spánek

Látkový pytlíček napěchujeme vřesem, šalvějí a levandulí. Zašijeme. Položíme si ho v blízkosti hlavy nebo pod polštář. Podle babských rad a pověr vřes takto účinkuje i na plodnost.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Zanechte komentář