Chcete se také pustit do renovace starého dřevěného nábytku nebo třeba kovových dveří? Pak bude vaším největším nepřítelem starý nátěr, který se mnohdy podkladu bude držet doslova zuby-nehty.
Ale nenechte se odradit a starý plot nebo radiátor se vydejte znovu natřít hned teď a bez čekání. Určitě to neodkládejte. Poradíme vám totiž, jak si se starým nátěrem poradit v rekordně krátkém čase. Základní metody jsou hned tři, takže si určitě snadno vyberete tu, jež se vám bude hodit nejlépe.
Chemické čistění je nejjednodušší – ale také nejdražší
Nechce se vám starý nátěr škrábat? Nevadí, v obchodě s kutilskými potřebami vždy najdete nějaký šikovný sprej nebo jiný prostředek, který vám s celým procesem šikovně pomůže. Má to však jeden háček – celý proces by se měl odehrávat venku. Za sucha, ovšem nikoli pod paprsky pražícího slunce. Vysoké teploty a přímé sluneční záření účinnost podobných produktů snižují, protože se díky tomu rychleji odpařují cenné těkavé látky.
Jinak je postup vcelku jednoduchý. Máte-li odstraňovač ve spreji, pouze ho nastříkáte. Ostatní typy je nutné nanést štětečkem s dlouhým vlasem. Překryjte fólií, aby vše zůstalo vlhké a čekejte. Někdy jde o minuty, jindy o hodiny – řídit se musíte návodem u konkrétního přípravku.
Nátěr nabobtná, takže si během jeho dalšího odstraňování vystačíte jen s ředidlem a důkladnou ruční prací. Pokud se nemůžete dostat do záhybů, pomozte si obyčejným provázkem. Síla není třeba, spíš jen trocha šikovnosti. S nadsázkou lze říci, že jde o úkol pro děti.
Pozor na savé materiály i louh
Vše však není ani zdaleka tak jednoduché, jak se zdá. Je-li povrch předmětu savý (například dřevo), vyhněte se odstraňovačům starého nátěru s obsahem vosku. Nejenom, že se do podkladu vsáknou a nebudou tak účinné, ale později rovněž poměrně účinně zabrání nanášení nového nátěru. Což rozhodně není něco, o co bychom stáli.
A co starý dobrý louh? Jde o účinné, ovšem také značně nebezpečné řešení. Snadno vám může poleptat kůži nebo sliznice dýchacích cest. Jeho použití patří spíše do rukou profesionálů. Takže pokud stojíte před opravdu obtížnou výzvou, nebojte se zamířit do louhárny, i když pravděpodobně zaplatíte něco málo navíc. Za ten pocit bezpečí to však stojí.
Každopádně, ať už si vyberete jakýkoli postup, nesmíte zapomenout ani na investici do ochranných pomůcek. Doporučujeme zejména kvalitní rukavice, brýle a nejlépe i respirátor. Pokud je to možné, pracujte venku. V nouzi vám pak poslouží i dobře odvětraná místnost.
Mechanické odstranění starého nátěru
Je nejlevnější, ovšem také nejpracnější. Základem je brusný papír, který aplikujte nejlépe na oblé podložce – to aby se neošoupaly rohy. Čeká vás poměrně dost práce. První hrubé broušení si totiž žádá zrnitost 40 až 120, to jemnější může vyžadovat ti několik stupňů mezi čísly 180 – 320. Ovšem posloužit vám může i brusný kartáč nebo brusná houba.
Práce je fyzicky náročná, takže ji doporučujeme jen na malých plochách, kde se už starý nátěr začíná odchlipovat. Obrousíte, natřete krycí barvou a máte hotovo. Jde o důležitý krok, který dovolí novému nátěru perfektně přilnout.
Náš tip: Z ochranných pomůcek důrazně doporučujeme alespoň brýle. Štěpinky barvy se dokáží do očí dostat pořádně hluboko a jejich odstranění je pak prací pro lékaře. Navíc si koledujete o zánět spojivek nebo dokonce poškození celého oka.
Technika vám může usnadnit práci
Ovšem nemusíte si likvidovat ruce. Stačí, pokud máte doma aku nebo elektrickou brusku. Na jejím typu nezáleží, může jít i excentrickou, vibrační, pásovou, kotoučovou nebo i tu multifunkční. Ale jedno vylepšení zásadně doporučujeme – odsávání prachu. Tenhle šikovný brusný výsek s otvory vám ušetří opravdu spoustu úklidu.
Při výběru brusky však přihlédněte i ke tvaru broušeného předmětu. Jestliže se potřebujete dostat do rohů, použijte tu vibrační. Na oblé linie se lépe hodí ta excentrická apod. Leckdy se vyplatí poptat u sousedů než si pro práci vybírat nevhodné pomocníky.
Náš tip: pomoci vám může i bezpříklepová vrtačka. Stačí na ni nasadit speciální rotační kartáč (použít lze i brousící tělísko) a rázem odstraníte starý nátěr bez námahy i z těžko přístupných míst.
Pomoci si můžete i plynovým hořákem
Poslední možností je odstranění starého nátěru za pomoci tepla. Stačí vám k tomu i obyčejný plynový hořák nebo třeba horkovzdušná pistole. Plamen nebo proud horkého vzduchu si dokáže s mnoha typy nátěrových barev či laků poradit opravdu efektivně. Barvu jednoduše změkčí a ta se následně rozloží. Na její seškrábání vám pak bude stačit obyčejný brusný papír.
Ovšem ve hře nejsou jednom výhody. Až příliš často má odstraňování nátěru teplem za následek poškození podkladu. Doporučit ho s čistým svědomím proto lze jen na rovnou dřevěnou plochu bez jakýchkoli výstupků.
Typickým příkladem jsou okenní rámy. Vždy však pracujte opatrně, protože přílišné teplo by mohlo snadno způsobit popraskání skel apod. Teplem pro jistotu neodstraňujte nátěr z kovů. A to zejména z těch, které tají při nízkých teplotách (cín apod.). Místo renovace byste tak dost možná skončili u nákupu zbrusu nové věci. A to by byla rozhodně škoda.
Měli byste vědět: I v tomto případě doporučujeme pracovat ve venkovním prostoru. A dbejte na to, abyste se drželi dál od všech potenciálně hořlavých materiálů. Nejedna dílna či garáž zachvácená plameny by v tomto ohledu mohla vyprávět.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz