Zvláště výrobci zahradních fólií a netkaných textilií se nás snaží přesvědčit o tom, že moderní zahrada toho z vaší strany vlastně příliš nepotřebuje. Stačí jen investovat do toho správného produktu a do konce života si užívat ničím nenarušeného ideálu přívětivé zeleně.
Ale jak už to v podobných případech bývá, rozhodně není všechno zlato, co se třpytí. Ukážeme vám, jak je to s bezúdržbovou zahradou doopravdy, a čemu se při jejím pořízení a péči docela jistě nevyhnete.
Bezúdržbový je pouze plácek s betonem…
… je to tak, a potvrdí vám to každý zahradní architekt, který byl nucen podobné řešení nabídnout již nejednomu svému klientovi, jehož požadavky na „bezúdržbovost“ byly zkrátka nereálné. On totiž takový obyčejný trávník vyžaduje v mnoha případech mnohem více péče, než třeba dobře založený záhon s trvalkami.
Důležitým bodem je samozřejmě finální úprava povrchu, té by však mělo předcházet důkladné odplevelení pozemku před vlastní výsadbou květin, stromů nebo keřů. Tolik oblíbené netkané textilie totiž nejsou žádným zázračným prvkem, ale spíše šikovnou pomůckou. Zabrání sice prorůstání neodbytného plevele mezi rostlinami, ale pokud si zapomenutá semínka začnou razit cestu v těsném okolí vysazených rostlin, budete si muset nějakou tu lopatku nebo nůžky přece jenom pořídit.
Navíc se tento materiál nehodí všude. Skvěle obemkne stromky a keře nebo trvalky, rostoucí v dokonalých trsech. Pro rostliny, u kterých se očekává expanze do šířky, se však příliš nehodí. Navíc je netkanou textilii nutné překrýt ještě dalším materiálem, aby zahrada působila maximálně esteticky.
Často jde o sekanou borku, nicméně i ta na svém povrchu dokáže poskytnout odolnému plevelu podmínky k uchycení. Stačí pár semínek zavátých větrem. A každý rok vyžaduje obnovu v době dosypání, někdy také odstranění starého materiálu. Na druhou stranu, mulčovací kůra brání nadměrnému výparu vody (šetří vaše síly i finance vynaložené za vodu), a také chrání povrch půdy proti erozi.
Přírodu někdy zkrotit nelze
Stejně nevhodné je použití tohoto materiálu i u skalniček, vytrvalých květin a letniček, které se ovšem úspěšně dokáží množit samovýsevem. Textilie jim v přirozeném chování brání, což dříve nebo později vede k jejich úhynu či vymizení.
Těchto přirozených vlastností však můžeme také využít, a to pří výsadbě tzv. zapojených záhonů s trvalkami. Jde o místo, kde si jednotlivé vhodně zvolené rostliny velmi rychle vzájemně rozdělí celou plochu a nedají tak prorůstajícímu plevelu téměř žádnou šanci. V ideálním případě si tak při údržbě vystačíte s občasnou závlahou, odstraňováním starých květů a podle chuti vytržením několika stébel opravdu drzých travin.
Volit můžete z pestré směsi rostlin, podmínkou je pouze jejich rychlé rozrůstání po okolí. Namátkou jde třeba o třapatku, hluchavku, luhovnici, vlčí bob, popelivku, vrbinu a mnoho dalších. Stejně důležitá je také vhodná výsadba. Abychom dosáhli trvalého zapojení porostu v co nejkratší době (obvykle už po 3-4 měsících), nesmíme na množství pořízených rostlin šetřit. U trvalek je doporučované optimum 6-8 rostlin na metr čtvereční. Už na konci léta tak můžete mít záhon, který si vystačí skoro bez vaší pomoci.
Další dobré tipy pro téměř bezúdržbovou zahradu
Snažte se docílit spíše přírodně vypadajícího porostu, v němž se jednotlivé druhy proplétají a navzájem se podporují.
Při výběru dřevin volte zejména ty zakrslé nebo ty s malými ročními přírůstky.
Pro maximální omezení zálivky vybírejte zejména suchomilné druhy rostlin, a nezapomeňte také na použití vhodného povrchového štěrkového mulče.
Smiřte se s nedokonalostmi – ty totiž k zahradě v přírodním stylu prostě patří 🙂
TIP:
Zahradní nábytek, altány a mnoho dalšího můžete zakoupit ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz