kroupi t

Zeleninová polévka s kroupami pro zimní večery

16.12.2018
4 145 Zobrazení

Hledáte dokonalou zimní polévku, která vás zasytí, zahřeje a dodá spoustu vitamínů a dalších cenných látek? Vsaďte na kroupy a kořenovou zeleninu. Společně dohromady vám dají svou sílu a potěší i skvělou chutí.

Podmínkou je však pečlivá příprava. Zejména na kroupy je třeba myslet už s předstihem. Ukážeme vám, jak na to, pěkně krok za krokem.

Zeleninová polévka s kroupami pro zimní večery – recept

  • 200 g ječných krup
  • 1 cibule
  • 1 malý celer
  • 1 malá petržel
  • 1 mrkev
  • 2 litry vody
  • 2 lžíce rostlinného oleje
  • 2 lžíce zelené petrželky
  • podle chuti pepř a sůl

Jak na vaření krup

Začněte s přípravou krup. Řádně je propláchněte a namočte do vody. Pamatujte si, že při vaření zvětší svůj objem až 5x, tomu je tedy nutné přizpůsobit i množství vody. Kroupy necháme půl hodiny odpočinout. Poté je osolíme a dáme vařit.

Doba varu se řídí velkostí krup. K obchodech je  k dostání celkem pět velikostí:  velké, střední a malé, perličky a lámanka. Čím větší kroupy máte, tím delší bude doba vaření. Ty největší potřebují i hodinu, proto je vždy vařte zvlášť a nikoli přímo v polévce.

Jak na samotnou polévku

kroupi - Zeleninová polévka s kroupami pro zimní večery

ječmen

Zeleninu očistěte. Cibuli nakrájejte na kostičky, ostatní zeleninu na menší kousky libovolného tvaru. Rozpalte olej, osmahněte na něm cibuli, přidejte kořenovou zeleninu. Zalijte vodou a povařte. Jakmile bude zelenina měkká, ochuťte polévku solí a pepřem a nakonec přidejte uvařené kroupy. Povařte ještě několik minut, aby se chutě dobře prolnuly. Na závěr ozdobte sekanou zelenou petrželkou a servírujte.

Kroupy mají vysoký obsah vlákniny, zasytí tedy na dlouhou dobu a ve spojení s kořenovou zeleninou ještě více. Zahřejí, zachutnají a pohladí na duši. Rozpis polévky je pro čtyři porce a vydá i za vydatnou večeři.

Náš tip: kroupy si můžete uvařit i předem a nechat 2-3 dny v ledničce nebo je rovnou zamrazit. V takovém stavu vydrží i rok, pak jednoduše odeberete potřebné množství a přidáte je do polévky. A pokud předepsanou vodu nahradíte masovým nebo zeleninovým vývarem, bude chuťový zážitek dvojnásobný.

Proč bychom měli jíst kroupy

A co to vlastně kroupy jsou? Jde oves, ječmen nebo pšenici, z níž byla za pomoci broušení odstraněna svrchní ochranná vrstva.

Co do zdravotních účinků jsou nejlepší ty z ječmene. Ječmen totiž působí preventivně, proti srdečně-cévním chorobám, předchází žaludečním a střevním potížím, bojuje proti zácpě a v neposlední řadě přispívá ke snížení hladiny cholesterolu a lipidů v krvi. Z vitamínů a minerálů pak obsahují zejména vitamín B, fosfor, hořčík, selen, železo, vápník a zinek. Proto je tak často najdete v prodejnách zdravé výživy nebo v kuchařkách se zdravými recepty.  Zařaďte je tedy do svého jídelníčku a to nejenom v zimě.

 

TIP:

Vše pro domácnost, domácí potřeby, dekoraci a mnoho dalšího můžete zakoupit ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Zanechte komentář