Zasněžená krajina působí romanticky, ale kdy opravdu tomu tak bylo naposledy? Nyní spíše zažíváme zimní období ve znamení výrazně kolísajících teplot. V případě sněhové nadílky, když už se dočkáme, tak jen v některých částech a většinou sněhová pokrývka dlouho nevydrží. Naopak se zahrádkáři potýkají s nedostatkem vody. Z výše uvedeného vyplývá, že zahrada potřebuje vaši péči a pomoc i v zimě.
Holomrazy, výkyvy teplot či neobvykle teplé počasí v zimě, pokrývka mokrého sněhu… Za těchto okolností je nezbytné zkontrolovat a případně pomoci vaší zahradě. Jedná se o situace, které mohou způsobit značné škody.
Hrozící nebezpečí mrazu pro dřeviny
Holomrazy nesvědčí rostlinám mírného pásma. Jsou tak největším nepřítelem pro dřeviny, neboť mohou uschnout či je může suchý mráz popálit. Oproti tomu jsou na tom lépe trvalky, které jsou chráněné spadaným listím. Z tohoto důvodu je dobré na podzim neshrabat listí do posledního listu. Sice zahrada může vypadat krásně a čistě, ale na druhou stranu to může uškodit.
Pokud to již nejde vrátit zpět, co se týče shrabaného listí, nabízí se záchrana v podobě netkané textilie. Výhodou je, že tu nerozfouká vítr. Při nastýlání textilie je chráněna spíše půda a kořeny rostlin v ní, které jsou velmi důležité. Jestliže máte rostliny vysazené do kontejnerů na terase, je nutné i tyto ochránit, přestože se jedná o odolné druhy.
Co dělat při vydatné sněhové nadílce?
Značné množství sněhu napadaného během několika dnů či dokonce hodin, znamená problém především pro jehličnany, neboť jsou kompaktnější a sníh na nich leží větší váhou. Vzhledem k tomu, že škody jsou nevratné, je důležité tomu předejít. Jakmile začne sněžit a dle meteorologické předpovědi se bude jednat o dlouhodobější či vydatnější nadílku, je třeba vzrostlé stromy svázat provázkem, ale ne příliš utáhnout, to by mohlo způsobit žloutnutí a opadání jehličí.
Sníh lze oklepat u listnatých dřevin, které jsou řidší. Mezi místa, kde sníh není vítaným společníkem, náleží skalničková část s cibulovinami či polopouštními rostlinami, které potřebují sucho i v zimním období. Naopak sníh je žádaný na užitkových záhonech, na trávníku či pod dřevinami.
Pozor na solení
Nejen počasí může mít negativní vliv na stav vaší zahrady, ale i vy sami, byť si to třeba ani neuvědomujete. V případě napadnutí sněhu, neberte okamžitě posypovou sůl, ale dejte přednost klasickému mechanickému odstraňování v podobě koštěte, hrabla apod. Solením ubližujete rostlinám, ale také ničíte strukturu i chemické složení půdy. Solení na zahradě, přestože jde jen o přístupové cesty, je nevhodné.
Jak je to se zálivkou na zahradě?
Teplý podzim, který jsme si mohli náležitě užít, je prospěšný i pro zahrádkáře. Jednak bylo možné vysazovat dřeviny, cibuloviny, trvalky. Pozvolna přicházející zima tak dala dostatečnou šanci na zakořenění ovocným stromům, které bylo možné vysadit na podzim.
Avšak nutno neopomenout, pokud teploty neklesají pod 4 až 5 stupňů Celsia a neprší či nesněží, je nezbytné zalévání. Nelze spoléhat na období vegetačního klidu. Je třeba zalévat v regulérních a malých dávkách, nezáleží na tom, zda je prosinec či konec ledna. Toto platí pro dřeviny, trvalky, živé ploty, skalky i rostliny v kontejnerech.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz