angrešt tt

Není angrešt jako angrešt aneb jaký se hodí do vaší zahrady

Angreštů máme u nás registrováno kolem 20 odrůd a můžeme si vybrat mezi spíše sladkými, nebo naopak kyselými plody, ale také podle odolnosti či vzrůstu. Mezi následujícími odrůdami si vybere každý pěstitel.

Jak jsou angrešty náročné na stanoviště

Angrešty obecně nejsou náročné na stanoviště, avšak některé odrůdy upřednostňují humózní a na živiny bohaté půdy (Bílý nádherný nebo Indrustrie), zatímco jiné jsou citlivé na mráz či pozdní mrazíky (Dekor, Šolcova naděje, Zlatý fík).

Jak je to se vzrůstem

Středního vzrůstu jsou odrůdy Dekor, Šolcova naděje, Triumphant a Zlatý fík. U Zlatého fíku pozor na to, že dost zahušťuje a vyžaduje pravidelný zmlazovací řez. Silnou a mohutnou korunu mívají Bílý nádherný a Indrustrie, ale také Roman.

angrešt - Není angrešt jako angrešt aneb jaký se hodí do vaší zahrady

Choroby a škůdci

Náchylnost či odolnost vůči chorobám by pro vás měla být zásadním kritériem výběru. Nejčastější choroby u angreštu jsou americké padlí, antraknóza (houbovitá choroba vyznačující se hnědými skvrnami na listech) a zasychání okrajů listů. Vůči všem těmto chorobám jsou nejodolnější Bílý nádherný a Zlatý fík, středně odolný vůči všem chorobám je pak Roman. Dekor a Triumphant jsou odolné k padlí, avšak náchylné k antraknóze. A naopak je tomu u Indrustrie.

Barva a kvalita plodů

Mezi zelenoplodé odrůdy patří Bílý nádherný, Dekor, Roman, Triumphant a Zlatý fík. Industrie a Šolcova naděje mají plody červené. Máte-li raději sladké plody, pak jednoznačně sáhněte po odrůdě Bílý nádherný, Industrie nebo Zlatý fík. Nakyslejší plody jsou u odrůd Dekor, Roman a Triumphant. A z hlediska přímého konzumu je asi nejlepší Dekor a Zlatý fík, zatímco zejména Industrie a Triumphant se hodí spíš pro konzervování, protože i při plné zralosti dosahují jen průměrné chuti.

 

TIP:

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář