broskev t

Jaké jsou dobré odrůdy broskví, které lze sehnat na našem trhu

Máte-li rádi broskve, můžete si na zahradu pořídit jednu z asi 40 odrůd broskvoní, které jsou na našem trhu dostupné. Vybrali jsme pro vás ty nejlepší a pokusíme se vám je přiblížit tak, abyste si mohli zvolit tu pravou.

Rané, polorané a pozdní

U broskví nás nejdříve zajímá, zda se jedná o odrůdu ranou, poloranou či pozdní. Ty rané dozrávají již v červenci, polorané v první dekádě srpna a pozdní pak během srpna až září. Mezi rané broskvoně řadíme Earliglo, Favorita Morettini 3, mezi polorané pak Starking Delicious a Sunhaven, pozdní jsou Red Heaven, Cresthaven, Envoy, Fairhaven a Flamingo.

Nároky na stanovištěbroskev - Jaké jsou dobré odrůdy broskví, které lze sehnat na našem trhu

Broskvoně obecně mají raději teplejší, slunné a závětrné stanoviště chráněné před zimními mrazy. Ve vyšší nadmořské výšce (nad 600 m n. m.) se jim příliš dařit nebude. Nicméně jarním mrazíkům nejlépe odolává odrůda Cresthaven. Teplejší stanoviště naopak vyžaduje Starking Delicious. Sunhaven je citlivá na sucho, při suchých letech bude mít jen malé plody.

Vzrůst stromu

Pouze do velkých zahrad doporučujeme broskvoně s velkým vzrůstem, jako jsou Cresthaven, Harbrite, Starking Delicious a Sunhaven. Ostatní odrůdy mají vzrůst střední a hodí se i do menších zahrad.

Odolnost vůči chorobám

Broskvoně obecně trpí zejména klejotokem, kadeřavostí listů a bývají náchylné na mráz. Nejlépe snášejí zimní mrazy Starking Delicious a Sunhaven. Naopak kadeřavostí listů trpí všechny odrůdy nebo mají jen střední odolnost vůči této chorobě. Klejotokem (výtokem slizovitých látek na povrch kůry) trpí zejména starší stromy, ale nejnáchylnější jsou Earliglo, Harbrite a Envoy.

Jaké jsou plody

Většina broskvoní má plody vhodné pro přímý konzum, některé jsou vhodné i pro uskladnění (Fairhaven, Envoy, Cresthaven). Plody téměř všech odrůd se dají zpracovat na kompoty a marmelády. Zřejmě nejatraktivnější plody má odrůda Starking Delicious, protože jsou velmi chutné, slupka žlutočervená a mírně plstnatá a v plné zralosti jsou dobře odlučitelné od pecky.

 

TIP:

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář