zazimování rostlin zalivka

Co může v zimním období ohrozit zimované rostliny?

3.1.2019
1 455 Zobrazení

Za vším hledejte tři zásadní věci. Které to jsou? Teplota, světlo a zálivka. Pokud je opomenete či je neposkytnete ve správné míře, vaši zelení svěřenci budou trpět a pro mnohé tak zima může být osudnou záležitostí.

Jak zvolit správnou teplotu?

Každý druh zimované rostliny má vlastní požadavky na teplotu i vlhkost půdy, vzduchu. Přestože se v tomto směru podmínky liší, platí však všeobecné pravidlo pro všechny zazimované rostliny na balkoně, terase apod. Musí být umístěné na bezpečném místě, kde budou ochráněné před silným větrem, deštěm i případným vydatným sněžením.

Je dobré mít na paměti, že vysoká teplota v kombinaci se slabou zálivkou vede k usychání rostlin. Stejně tak nízká teplota s nadměrnou zálivkou má vliv na trvalé přemokření zeminy, což vede k tomu, že kořeny začnou uhnívat.

kvetina balkon - Co může v zimním období ohrozit zimované rostliny?

Diskutabilní zálivka – kolik a jak často?

Zálivka má vliv na tom, zda vaše rostliny zdárně přečkají zimu a dočkají se jara. Týká se balkonových i pokojových rostlin. Jak je to s intenzitou zimní zálivky? Nedostatečná bývá nejčastější příčinou právě uhynutí květin zimovaných venku i těch, co přečkávají zimu v interiéru.

Naopak nadměrná zálivka způsobí, že rostlina uhnije celá či její cibule nebo kořeny. Zálivka bývá sice celoročním problémem, neboť se jedná o nejčastější svízel v rámci přelití či naopak opomenutí. Správná zálivka je pro každou rostlinu velmi důležitá.

Pozor! Nezbytné je nezalévat v mrazivých dnech a ve dnech, kdy se očekává výrazné noční ochlazení. Zálivka, která byla rostlině dopřána během dne za slunečného počasí, se však v mrazivé noci stává nebezpečím v podobě mrznoucí vody.

Při průměrné zazimovací teplotě v interiéru, která by měla být v rozmezí 8 až 15 stupňů Celsia, je třeba rostliny zalévat s náležitou opatrností. Je nutné myslet na to, aby rostliny nezůstávaly v přemokřené půdě, stejně by tak v daném interiéru neměl být příliš suchý vzduch, zároveň ani nadměrné vlhko není dobré.

Dopřejte rostlinám nepostradatelný vzduch

Jako každý živý organismus, stejně i rostliny potřebují vzduch. Týká se jak venkovních, které jsou pod zimní pokrývkou i těch přezimujících v domácích podmínkách. Je nutné se postarat o dostatečný přísun čerstvého vzduchu. Květinám v interiéru je nutné poskytnout potřebný vzduch pravidelným větráním. Jen pozor na průvan či přílišný chlad.

Podstatnou úlohu hraje nejen výše zmíněná vzdušná vlhkost, ale také světelné podmínky. Nedostatek světla vede vytahování zimovaných i doma pěstovaných rostlin ke ztrátě barvy. Nesprávná kombinace světla, vlhkosti a zálivky podněcuje ke vzniku chorob i k potenciálnímu rozšíření škůdců.

 

TIP:

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Nenapravitelný optimista, kterého od dětství fascinuje moc, kouzlo a síla psaného i mluveného slova. Mou vášní je četba knih, psaní, dlouhé procházky, pobyt v přírodě a rekreační běh. Nezapomenutelné jsou mé vzpomínky na letní prázdniny, které jsem jako dítě zcela dobrovolně a s chutí trávila pletím zahrady a veškerou péčí o ni. Ten skvostný pohled na mé vítězství v boji s plevelem byl nejsladší odměnou. Jako dospělák si nyní užívám nejen relax v podobě rýpání se v hlíně, ale v pěstování květin, vlastní zeleniny a především bylinek. Vše pak praktikuji ve svém kulinářském umění a testuji na své rodině a známých :-)

Zanechte komentář